ďťż

Komunizm

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose

Sierp i młot – symbol komunizmu jako "dyktatury proletariatu" ("ludu pracującego miast i wsi")

Komunizm (łac. communis - wspólny, powszechny) - system społeczno-polityczny stworzony w myśl zasad ideologii komunistycznej.

Stworzyłem ten temat, bo słyszałem, że starsi ludzie narzekają na demokrację i chętnie by wrócili do komunizmu... co Wy na to???


Może i by wrócili do komunizmu ale nie sadze że ze względów ideowych. Bardziej tu chodzi o to że każdy ma sentyment do lat które już za nami i każdy wspomina to co " już było i nie wróci wiecej" jak ktoś kiedyś śpiewał. Każdy teskni za przeszłscią w jakiś sposób bo przeszłość znamy, wiemy jak było ale co będzie nie wiemy. Tak sie stało że ludzie komunizm pamietają wkońcu to było ich codzienne życie ale na pewno nie tęskną za polityką gospodarczą Lenina wobec Ukrainy. Trzeba rozróżnic kwestie polityczna i obyczajową.

Kolego ortografia
Komunizm dobrze się kojarzy ludziom głównie ze względu na "dobrobyt" pierwszej części rządów Edwarda Gierka. Fakt że ludziom żyło się trochę pozostawił w pamięci znamie. Całe niebezpieczeństwo takich systemów polega właśnie na tym iż porażki są ukrywane zaś sukcesy nawet te wątpliwe są przebarwiane.

Całe niebezpieczeństwo takich systemów polega właśnie na tym iż porażki są ukrywane zaś sukcesy nawet te wątpliwe są przebarwiane.

Święta racja. Gierek budował, budował, tworzył, ale my dziś musimy spłacać.
I to jest chyba największa jego porażka, pożyczką było nieefektywne wykorzystywanie tych pieniądzy, często kupowano zagraniczne koncesje i patenty, tym nie mniej często były to już przestarzałe technologie. Wielkie pieniadze robili ci, którzy w Służbach Specjalnych PRL-u wyjeżdżali na Zachód i zakładali fikcyjne firmy... chyba można się jedynie domyślnać (ale to nie przychodzi z wielkim trudem) czemu one służyły...


Również idea równości jest wspominana przez starszych ludzi z łezką w oku. I to patriotyczne poświęcenie się dla dobra państwa/ narodu, które brzmi naprawdę dobrze gdyby nie to, ze nie wszyscy poświęcali się dla dobra wspólnego. Jedni jedli kiełbasę, a inni chodzili na nielegalne uboje żeby na święta zjeść coś innego niż zwykle. Najczęściej wspominane są jednak kolejki i nie wydaje mi się żeby ktokolwiek chciał wrócić do czasów gdzie papier toaletowy był produktem luksusowym. A co do kolejek, to będąc tym roku na pielgrzymce na Jasnej Górze i stojąc w kolejce do obrazu usłyszałam wypowiedź jednego z uczestników, który stał za mną. Twierdził on, że po tej pielgrzymce i staniu w kolejce wie już jak musieli czuć się jego rodzice za czasów PRLu
Tak idea równości zupełnie o tym zapomniałem. Moja babcia do dziś wspomina jak to za komuny wszyscy mieli pracę wszyscy mieli tyle samo. Fakty niestety są inne wtedy też niektórzy pławili się w luksusach a niektórzy musieli całe noce stać by cokolwiek kupić.
LukLog,


Fakty niestety są inne wtedy też niektórzy pławili się w luksusach a niektórzy musieli całe noce stać by cokolwiek kupić.

Przerażające jest to, jak pamięć ludzka potrafi być zawodna.
Czyżby ludzie tamtych lat zapomnieli już m. in. o sklepach z "żółtymi firanami?".....
Przecież to właśnie w nich zaopatrywali się nasi główni inspiratorzy tego utopijnego systemu, głoszący między innymi takie hasła jak:

"Partia z narodem - naród z partią".

Prawda była zaś taka:

"Partia miała wszystko, a lud marznął lub smażył się w kolejkach po Ceres lub inne odpady"....najważniejszym jednak było wówczas wiedzieć - kto był "partią", a kto ludem!.

Pozdrawiam.
Trzeba rozróżnić kilka rzeczy czym innym jest komunizm, czym innym socjalizm i niekoniecznie muszą iść ze sobą w parze. Komunizm opluwał ludzi, deptał wszelkie wyższe ispiracje. Czy jest do pomyślenia, by ktoś zabraniał Wam czegoś co jest dobre i prawdziwe?
Pojawiła się w powyższym poście pewna nieścisłość. Otóż socjalizm to jeden z nurtów koncepcji komunistycznej. Droga socjalizmu miała za cel dojście do komunizmu.
Komunizm i powstałe na jego ideologii, partie komunistyczne dążyły do owego systemu za wszelką cenę. Nie ma na świecie bardziej zbrodniczego systemu, który by pochłonął więcej ofiar niż ideologia komunistyczna. W samych Chinach podczas tzw. Wielkiego skoku (reform gospodarczych Mao Zedonga) zginęło z głodu ok. 35 000 000 ludzi w ciągu 4 lat...
Paradoksem zawsze dla mnie było to, że komunizm miał stać za narodem i tym samym miał być dla swego narodu wybawieniem. Tymczasem prawda wyglądała tak, że ten zbrodniczy system działał przeciwko swojemu ludowi doprowadzając go do ruiny.

Nie ma na świecie bardziej zbrodniczego systemu, który by pochłonął więcej ofiar niż ideologia komunistyczna. W samych Chinach podczas tzw. Wielkiego skoku (reform gospodarczych Mao Zedonga) zginęło z głodu ok. 35 000 000 ludzi w ciągu 4 lat... Zgadzam się. Nigdy wcześniej w dziejach, ludzkość nie doświadczyła czegoś równie strasznego, panującego na znacznym obszarze kuli ziemskiej... Co prawda był jeszcze nazim, ale on istniał 12 lat (1933-1945), komunizm zaś od 1917 roku trwa w zasadzie do tej pory (Kuba, Korea Północna, Chiny, Wietnam) i pochłonął co najmniej 100 milionów istnień ludzkich, co w głównej mierze należy przypisać Leninowi i Stalinowi, którzy rozbudowali system Gułagów, czyli przymusowych obozów pracy, w których masowo umierali przesiedleńcy i więźniowie "polityczni". Oczywiście sporą cegiełkę dołożył Mao. Można stwierdzić, że komunizm pojawił się praktycznie wszędzie i zniewolił większą część Europy i Azji, zdobywając liczne przyczółki w wielu miejscach świata.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potęga ÂŤ Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose