ďťż

Mikrobiologia

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Mikrobiologia [gr.], jedna z nauk biol.; w szerszym znaczeniu zajmuje się badaniem wszystkich drobnoustrojów (w tym ujęciu obejmuje bakteriologię, wirusologię, protozoologię i częściowo alergologię, mikologię i immunologię), w ściślejszym znaczeniu - tylko badaniem bakterii i wirusów. Mikrobiologia ogólna zajmuje się morfologią, cytologią i cytochemią drobnoustrojów, ich biochemią i fizjologią, genetyką i ekologią; mikrobiologia stosowana - drobnoustrojami szkodliwymi lub pożytecznymi dla ustroju, wywołującymi korzystne zmiany w środowisku oraz wyzyskiwanymi przez człowieka dla jego celów; do mikrobiologii stosowanej należy: mikrobiologia lekarska (badania drobnoustrojów chorobotwórczych dla człowieka, ich toksyczności, wrażliwości na leki, reakcji zakażonego ustroju), mikrobiologia weterynaryjna (analogiczne zadania w odniesieniu do zwierząt), mikrobiologia sanitarna (zajmuje się występowaniem drobnoustrojów chorobotwórczych w wodzie, powietrzu, glebie, żywności i niszczeniem ich, a także ochroną przed nimi); fitopatologia (bada drobnoustroje chorobotwórcze dla roślin i sposoby ich zwalczania); mikrobiologia gleby, mikrobiologia rolna (bada drobnoustroje glebowe i procesy przez nie powodowane); mikrobiologia wody i ścieków (obejmuje zagadnienia procesów samooczyszczania ścieków i ochrony przed zanieczyszczeniem); mikrobiologia żywności (bada szkodliwe i pożyteczne drobnoustroje rozwijające się w środkach spoż.); mikrobiologia techniczna, czyli przem. (zajmuje się badaniem użyteczności drobnoustrojów w przemyśle fermentacyjnym, drożdżowym i in.).
Rozwój mikrobiologii datuje się od 2 poł. XIX w. i wiąże z udoskonaleniem technik mikroskopowych i laboratoryjnych, a został poprzedzony zastosowaniem mikroskopu (A. van Leeuwenhoek), potem badaniami E. Mitscherlicha, T. Schwanna, H. Helmholtza; przełomowe znaczenie miały prace L. Pasteura, twórcy nowoczesnej mikrobiologii, i dalsze odkrycia J. Listera (antyseptyka), R. Kocha (metody mikrobiol., odkrycie niektórych bakterii chorobotwórczych), J.Ph. Semmelweisa (aseptyka) i in. Współcześnie dokonano przełomowych odkryć w mikrobiologii, zwł. w zakresie genetyki i biochemii drobnoustrojów. Wśród pol. uczonych do rozwoju mikrobiologii przyczynili się m.in.: T. Browicz, A. Prażmowski, W. Klecki, K. Bassalik, O.F. Bujwid, R.F.H. Nitsch. Badania z zakresu mikrobiologii są prowadzone w licznych placówkach nauk., w Polsce m.in.: w akad. med., w Państw. Zakładzie Higieny, w Inst. Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. L. Hirszfelda. Polskie Tow. Mikrobiologów, zał. 1927, wydaje 2 czasopisma: „Medycyna Doświadczalna i Mikrobiologia” (od 1949, wspólnie z Państw. Zakładem Higieny) oraz „Acta Microbiologica Polonica” (od 1952), a Kom. Mikrobiologii PAN - kwartalnik „Postępy Mikrobiologii” (od 1962).

Biologia, Encyklopedia multimedialna, Wyd. PWN, 1999


jestem na drugim roku biotechnologii i w tym semestrze mam przedmiot mikrobiologię. To są wykłady, na które - muszę powiedzieć z czystym sumieniem - chodzę a przyjemnością. Nie wspominając o niezwykle interesujących ćwiczeniach, na których robimy mnóstwo preparatów i pracujemy z mikroskopami. Naprawdę wszystkim polecam zainteresowanie się fascynującym światem mikrobów:)))
ja już jestem po mikrobiologii, moduł bardzo ciekawy, w sumie to najbardziej interesujące są laboratoria, gdzie pod mikroskopem można pooglądać to oczym jest mowa na wykładach:P
Mi się tam wcale nie podobał, ale cóż każdy ma inny gust i każdemu podoba się co innego.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potęga ÂŤ Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose