Prawo procesowe?!

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Potrzebuje do poprawki dokumenty normuj±ce proces ziemski w Polsce przedrozbiorowej. Help Me


Proces ziemski zostal unormowany przez Formula Processus(1523). Kodyfikacja ta dokonała skrocenia, odformalizowania procesu, wprowadzila tez instytucje apelacji. Uproszczono egzekucje wyrokow oraz przeniesiono jej ciezar z ruchonosci na dobra nieruchome, przez co uniemozliwono stosowanie naduzyc przez urzednikow dokonujacych egzekucji.
Zrodlo: Historia ustroju i prawa polskiego (Bardach,Lesnodorski,Pietrzak)
Formula processus - kodyfikacja ziemskiego polskiego prawa procesowego. Jedyny dział prawa s±dowego objęty kodyfikacj± w Polsce przedrozbiorowej.

Powsanie projektu kdyfikacji było przjawem ruchu egzekucyjnego. projekt został opracowany przez komisję kodyfikacyjn± powołan± na sejmie bydgoskim w 1520. W jej skład weszli delegaci szlacheccy oraz wyznaczeni przez króla doktorzy prawa kanonicznego i prawa rzymskiego. Projek został opatry w przeważaj±cej czę¶ci na prawie małopolskim. Prace nad nim zostały ukończone w 1523. Pocz±tkowo obowi±zywał jedynie w Małopolsce, następnie przyjęty w całej Koronie.

Kodeks składał się z dwóch czę¶ci, w skład których wchodził:

1. materiał normatywny
2. wzory formuł procesowych.

Cało¶ć liczyła 111 artykułów, czę¶ć druga nadawała kodeksowi charakter podręcznika, którym można było się posłużyć przy nauce.

Kodeks zreformował dotychczasowe polskie prawo procesowe czerpi±c ze wzorów prawa rzymskiego i prawa kanonicznego. Do najważniejszych innowacji należ± min.:

* wprowadzenie apelacji
* usprawnienie egzekucji wyroków (przeniesienie ciężaru egzekucji z ruchomo¶ci na nieruchomo¶ci)
* zniesienie nadmiernego formalizmu
* zniesienie nagany sędziego (przywrócono j± w 1538 pod postaci± mocji)
* skrócenie i usprawnienie procesu
* przyczynił się do rozwoju skargowo¶ci i pisemno¶ci w prawie polskim

Kodeks został opracowany w sposób zwięzły i syntetyczny jednak nie wyczerpywał w pełni prawa procesowego. Wobec braków w jego regulacjach od połowy XVI w. odczuwano potrzebę uzupełnienia i zmian, która narastała z upływem czasu. Praktyka s±dowa rozwijała się bowiem d±ż±c do przedłużania i komplikowania procedury. Wskutek czego pojawiły się postulaty ponownej kodyfikacji (samodzielnie lub z innymi razem z gałęziami prawa). Do prób takich kodyfikacji należ± min.:Korektura praw (1532), Kodeks Stanisława Augusta czy Postępek prawny skrócony (1611), (1642)
wikipedia
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potÄ™ga ÂŤ ObserwujÄ™, myĹ›lÄ™, piszÄ™ – serwis Goldenrose