ďťż

Wolne Miasto Gdańsk

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Interesuje mnie historia Gdańska i chciałabym ustalić dokladny przebieg granic Wolnego Miasta Gdańska. Szukając w internecie znalazłam mapę , niestety jest slabej rozdzielczości i nie mogę odczytac nazw poszczególnych miejscowości. Czy ktoś z userow dysponuje może dokladną mapą?


http://gis.gdansk.pl/hist/wmg/wmg.gif

nie wiem czy o tę mapę ci chodzi z sieci?

ale znalazlem też takie:

http://www.danzig-online....g01%20Kopie.jpg

http://philatelie.breiman...anzig-karte.jpg
Edwardzie, bardzo dziękuję za pomoc.

Historia Gdańska jest bardzo burzliwa warto więc ten temat nieco rozwinąć.
Wolne Miasto Gdańsk - region niezależny zarówno od Niemiec jak i Polski, podporządkowany wyłącznie Lidze Narodów, posiadający własny rząd, prawo i walutę.
W tym samodzielnym państwie ludność niemiecka stanowiła ok. 90% mieszkańcow, polska tylko 10%.
Mimo, iż Polacy stanowili mniejszość mieli zagwarantowanych kilka korzystnych uprawnień takich jak: objęcie polską strefą celną, skladnica broni na Westerplatte, czy polski reprezentant WMG za granicą.
Jednakże wraz z upływem czasu i narastaniem napięc między Polską a Niemcami, zaczęło dochodzić do coraz większej ilości incydentów oraz prześladowań mniejszości polskiej.
Niemiecka polityka coraz bardziej dążyła do przyłączenia Gdańska do Rzeszy. Do miasto, mimo iż było pod nadzorem Ligii Narodów, której celem było zapewnienie pokoju i zapobieganie kolejnym konfliktom zbrojnym, sukcesywnie sprowadzano duże ilości broni wszelkimi możliowymi sposobami.
Jak oceniacie taki sposób rozwiązywania konfliktów terytorialnych jak powstanie niezależnego terenu podległego jedynie kontroli organizacji międzynarodowych?
Czy uważacie, że w innych okolicznościach ( bez Hitlera) byłoby to dobrym rozwiązaniem i sprawdziłoby się w dłuższej perspekywie czasu?

Zastanawia mnie jescze jakie obywatelstwo wpisywano do metryki osobom urodzonym w WMG- polskie, niemieckie czy gdańskie?
według informacji jaką uzyskałem przez pw otrzymywali obywatelstwo gdańskie.


Witam.

Kilka danych:

10 stycznia 1920 r. weszły w życie postanowienia Traktatu Wersalskiego dotyczące Gdańska. Za datę ustanowienia Wolnego Miasta Gdańska uznaje się 15 listopada 1920 r. W maju 1922 r. uchwalona została konstytucja Wolnego Miasta Gdańska, zgodnie z nią, Wolne Miasto Gdańsk było republiką. Najwyższym organem władzy ustawodawczej był Volkstag, a władzy wykonawczej Senat. W 1922 r. ostatecznie, na podstawie międzynarodowych porozumień ustalono granice Wolnego Miasta Gdańska liczące 290 km, w tym 55 km brzegu morskiego. Obszar Wolnego Miasta wynosił 1952 km2 i był zamieszkiwany przez ponad 350 tys. mieszkańców. 22 września 1923 r. przeprowadzono reformę walutową. Nową jednostką monetarną został gulden podzielony na 100 pfenigów. W lutym 1924 r. został oficjalnie utworzony emisyjny Bank Gdański.
Zgodnie z ustaleniami Traktatu Wersalskiego i Umów Paryskich i Warszawskich (1919 - 1921), Polska otrzymała na terytorium Wolnego Miasta przywileje ekonomiczne i polityczne:
- Polskie statki handlowe i pasażerskie miały swobodny dostęp do portu w Gdańsku,
- Polska administrowała Gdańskimi kolejami, poprzez centralną dyrekcję PKP w Toruniu,
- Polska miała prawo posiadania własnej poczty na terenie Gdańska (od 1925 r.),
- Gdańsk i Polska były połączone unią celną.

Komisarze Ligi Narodów:
1920 Col. Edward Lisle Strutt* (W. Brytania)
1920 - 1921 Bernardo Attolico (Włochy)
1921 - 1923 Gen. Sir Richard Cyril Byrne Haking (W. Brytania)
1923 - 1925 Mervyn Sorley McDonnell (W. Brytania)
1925 - 1929 Joost Adriaan van Hamel (Holandia)
1929 - 1932 Manfredi, Conte di Gravina dei Principi di Ramacca (Włochy)
1932 - 1934 Helmer Rostgaard Gommesen Rosting (Dania)
1934 - 1936 Seán Lester (Irlania)
1936 - 1937 brak danych
1937 - 1939 Carl Jakob Burckhardt (Szwajcaria)

Prezydenci Senatu WMG:
1920 - 1931 Heinrich Friedrich Wilhelm Martin Sahm
1931 - 1933 Ernst Bruno Viktor Ziehm
1933 - 1934 Hermann Adolf Reinhold Rauschning
1934 - 1939 Arthur Karl Greiser

Pozdrawiam.
jeszcze jeden link, który ktoś mi podesłał

http://www.mapy.eksploracja.pl/news.php
Potwierdzam Edwardzie, ludność posiadała obywatelstwo WMG.

Co do map, to polecam też stronę Wojskowego Instytutu Geograficznego, gdzie znajdziemy polskie, przedwojenne mapy topograficzne i wiele innych: http://www.mapywig.org/viewpage.php?page_id=6

Tutaj, zamieściłem mapę samego miasta z 1910 roku, w latach '20 i '30 niewiele się zmieniło:


I na koniec Konstytucja Wolnego Miasta Gdańska.

Pozdrawiam.


Jak oceniacie taki sposób rozwiązywania konfliktów terytorialnych jak powstanie niezależnego terenu podległego jedynie kontroli organizacji międzynarodowych?
Czy uważacie, że w innych okolicznościach ( bez Hitlera) byłoby to dobrym rozwiązaniem i sprawdziłoby się w dłuższej perspekywie czasu?


Cóż, musimy sobie zdać sprawę z pewnej ważnej rzeczy - położenie Gdańska jest strategiczne, a wtedy, wedle tamtych granic, było jeszcze bardziej strategiczne.

Nie uważam na dłuższą metę takich tworów za jakoś bardzo pozytywnych, no ale - właśnie - Polacy musieli mieć zagwarantować możliwość pewnego wpływu na obszar ujścia Wisly, obszar, gdzie Polska stykała się z Bałtykiem.

Poza tym nie zapominajmy, że przez setki lat Gdańsk był polskim miastem, jednym z największych zresztą.

Ponadto tradycja Wolnego Miasta Gdańsk odwołuje się do Wolnego Miasta Gdańsk z lat 1807-1814 - tak tak, bo za czasów napoleońskich, to pruskie wtedy miasto zyskało taki status.

Nieco wcześniej - w latach 1772-1793, mimo zaboru Pomorza Wschodniego przez Prusy - Gdańsk dalej pozostawał przy Polsce aż do II rozbioru.

Poza tym nie zapominajmy, że przez setki lat Gdańsk był polskim miastem, jednym z największych zresztą.

Ja bym raczej napisał, że przez setki lat Gdańsk był miastem etnicznie niemieckim, przez jakiś czas funkcjonującym w granicach Rzplitej.
Polskość Gdańska od czasów krzyżackich była wątpliwa. I to jak na ówczesne stosunki, gdy większość patrycjatu miejskiego w różnych miastach stanowili Niemcy.
Np. w 1577 Batory musiał się namęczyć, żeby niemieckich poddanych z Gdańska przywołać do porządku.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potęga ÂŤ Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose