ďťż

Dbajmy o oczy

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Z wiekiem wiele naszych organów się zużywa: nie działają tak jak w młodości nasze oczy, wiele osób zaczyna słabiej słyszeć, nie możemy sobie pozwolić na jedzenie wielu dotychczas bardzo nam smakujących potraw, kości stają się mniej elastyczne i skóra niełatwo się regeneruje. Wcale nie trzeba dożywać późnego wieku, żeby doświadczyć tych wszystkich kłopotów - często na przykład okularów "do czytania" zaczynają używać już trzydziestoparolatkowie. Oczy - to zdaniem wielu nasz najważniejszy zmysł. Co zatem czynić, by zachować je jak naj dłużej w możliwie najlepszej formie?
Jeszcze około dwudziestu lat temu zaćma była uznawana za chorobę wieku starczego, dzisiaj słychać o coraz większej liczbie pięćdziesięciolatków poddających się operacji usunięcia zaćmy. Nie jest to zresztą dzisiaj zabieg zbyt trudny i rzadko zdarzają się komplikacje, czasem - jak zresztą przy każdej operacji - jednak się zdarzają. Operowany najczęściej opuszcza szpital następnego dnia po zabiegu, ale przed nim trudne zadanie - otóż przez około dwa miesiące powinien powstrzymać się od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Niewskazany jest nawet najmniejszy wysiłek. Znany jest przypadek, kiedy rekonwalescent skomplikował sobie życie przybijając ... sztachetę. Uznał, że to nie jest ciężka praca. Zatem - powstrzymać się należy nawet od pracy lekkiej.
Coraz częściej słyszy się również o jaskrze. To znacznie poważniejsza choroba oczu. Ponadto - podstępna. Osoba dotknięta nią dowiaduje się o tym najczęściej w chwili, kiedy na całkowite wyleczenie nie ma już szans. O zagrożeniu nie zawsze dowiadujemy się nawet w gabinecie okulistycznym; aby je stwierdzić potrzebne są specjalistyczne badania - bada się ciśnienie środgałkowe, jego wzrost świadczy o zagrożeniu tą chorobą. Jej następstwem jest trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. W Polsce na jaskrę cierpi ok. 700 tys. osób. Niektórzy całkowicie stracili wzrok. Leczenie mające opóźnić rozwój choroby i ułatwić pacjentom funkcjonowanie polega na obniżaniu tego ciśnienia. Jeśli terapia farmakologiczna nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczny bywa zabieg chirurgiczny.
Specjaliści prowadzący badania nad przyczynami i rozwojem jaskry odkryli, iż do wzrostu ciśnienia przyczynia się picie zbyt dużej ilości płynów. Poza ilością ważne jest tempo picia, badania wykazały, iż wypicie litra wody w ciągu kwadransa znacznie zwiększa ciśnienie we wnętrzu oka. Statystyki pokazują, iż jaskra dotyka 2 proc. 40- latków i aż 10 proc. osób po 70. roku życia, dlatego istotne jest częste kontrolowanie wzroku. Ważna jest znajomość historii choroby w rodzinie, gdyż jaskra może mieć podłoże genetyczne.
Poważnym schorzeniem naszych oczu jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba ta dotyka najczęściej kobiety po 75 roku życia. Nadchodzi również podstępnie - jej początkowa faza nie wpływa na jakość widzenia, zatem łatwo ją przegapić. Jej późniejsze objawy to zniekształcone widzenie linii prostych, trudności w czytaniu, problemy z widzeniem centralnym (środka obrazu), rozmycie krawędzi oglądanych przedmiotów, trudności w rozróżnianiu kolorów, wykrzywianie linii prostych. Przyczyny to najczęściej: uwarunkowania genetyczne, nadciśnienie tętnicze, długotrwale narażenia wzroku na intensywne światło, palenie tytoniu, niedobór przeciwutleniaczy takich jak: witaminy E, C, beta-karoten, selen. Chorobę stwierdza się podczas badania okulistycznego, dlatego osoby po 5o-tym roku życia powinny regularnie kontrolować oczy. Jednym z często wykonywanych badań jest test Amslera pozwalający określić stan plamki żółtej oraz jej okolicy. Pomocne w zdiagnozowaniu choroby badaniem jest angiografia fluoresceinowa - kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka. W celu wykonania badania pacjentowi podaje się dożylnie barwnik, aby następnie przy użyciu specjalnego aparatu wykonać zdjęcia dna oka.
Prosty test można przeprowadzić także samodzielnie: należy wziąć kartkę w kratkę i namalować na niej punkt. Patrząc na niego z odległości 40 cm należy zwrócić uwagę na to, czy linie kratki nie zbliżają się do siebie lub się nie oddalają. Jeśli tak jest, konieczna jest wizyta u okulisty. Zatem -wizyty u okulisty są bardzo ważne. Mogą nas uchronić przed utratą wzroku. Do zachowania dobrego wzroku może przyczynić się odpowiednia dieta. Napiszemy o tym w następnym numerze Natury i Zdrowia.

Gazeta Przyroda Polska, Nr 8 sierpień 2007, Ewa Grelewska


siedząc długo przy komputerze, robię kilkuminutowe przerwy. patrzę wtedy w siną dal.

patrzę wtedy w siną dal Ja nie mam na to czasu a powinienem bo mam soczewki na oczach
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potęga ÂŤ Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose