ďťż

Gwałty - same prowokują czy... ?

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
W ubiegłym roku zgłoszono Policji 1.816 zgwałceń. To nieco mniej niż rok wcześniej, kiedy w sprawach zgwałcenia wszczęto o 225 postępowań karnych więcej. Jeśli popatrzymy na liczbę wszczętych postępowań w poszczególnych miesiącach roku, to widać wyraźnie wzrost w miesiącach letnich, w niektórych latach nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do miesięcy pozostałych miesięcy.


Gwałt jest najczęściej tłumaczony skąpym strojem. Miała krótką spódniczkę i dekolt, to znaczy, że sprowokowała. Nic bardziej mylnego. Statystyki pokazują, że ubiór nie ma znaczenia! Tak samo często zgwałcone zostają dziewczyny w mini jak kobiety w spodniach. Gwałty notowane są zarówno zimą, kiedy chodzimy opatuleni w grube płaszcze, jak i latem, gdy wysokie temperatury zachęcają do wystawienia ramion i nóg.

Przestępstwa zgwałcenia mają bardzo wysoką wykrywalność. W ubiegłym roku wyniosła ona 82,6 %. Zarzuty popełnienia przestępstwa przedstawiono 852 podejrzanym dorosłym oraz 98 nieletnim.*

525 podejrzanych dorosłych zostało tymczasowo aresztowanych,

288 podejrzanym dorosłym i 9 nieletnim udowodniono, że w momencie popełnienia przestępstwa byli nietrzeźwi. Dodatkowo 3 podejrzani dorośli – byli pod wpływem narkotyków.

482 podejrzanych to osoby wcześniej nie karane, natomiast 124 – były już karane za przestępstwa natury seksualnej a 281 – to karani wcześniej za inne przestępstwa (63 osoby – brak danych co do wcześniejszej karalności).

Wśród podejrzanych największą grupę stanowią bezrobotni 406 osób. Zarzuty usłyszało też 8 studentów oraz osoby zatrudnione na stałe (293 osób) np.

Właściciele firm – 26
Pracownik produkcyjny – 85
Pracownik ochrony – 2
Pracownik administracyjny – 2
Pracownik transportu – 2
Pracownik służby zdrowia – 1
Ofiarami gwałcicieli padają nie tylko osoby dorosłe, ale także małoletni. W ubiegłym roku wśród 1.380 ogółu pokrzywdzonych było 319 małoletnich.

Ustalono, że zdecydowanej większości spośród 1.530 przestępstw stwierdzonych dokonali obywatele polscy – 1.244. Ustalono także, że 15 przestępstw dokonali cudzoziemcy.

Na szczęście nie w każdym przypadku przestępstwa doszło do faktycznego zgwałcenia. W 296 przypadkach sprawcy jedynie usiłowali dokonać zgwałcenia, a nie faktycznie dokonali.

Do zgwałceń częściej dochodzi w miastach (72 % przestępstw) niż na wsiach (28 % przestępstw)

Jeśli chodzi o miejsca zgwałceń, to najczęściej do tego przestępstwa dochodzi w mieszkaniach i domach - odnotowano 740 przestępstw. Inne miejsca, w których doszło do zgwałceń to np. takie:

Domki letniskowe – 9, ogródki działkowe, altanki - 8
Domy dziecka – 3
Domy opieki społecznej – 3
Hotel, zajazd – 12
Restauracja, pub, bar – 7
Sklepy – 5
Boisko sportowe – 9
Parki, skwery – 30
Szkoły – 33
Samochód – 42, autokar - 5, przystanek komunikacyjny – 6, tramwaj - 1
Ścieżka rekreacyjna – 20
Ulica – 195, droga - 7
Szpital, sanatorium, przychodnia – 7
Komórka, piwnica, strych – 16
Las – 87
Pole, łąka, pastwisko – 41
Teren budowy – 3

Dlatego właśnie teraz warto przypomnieć kilka profilaktycznych zasad, które pomogą kobietom (bo właśnie kobiety najczęściej są ofiarami gwałcicieli) w zadbaniu o swoje bezpieczeństwo:

- O zamiarze wyjścia z domu, miejscu zabawy, przewidywanej trasie oraz terminie powrotu poinformuj zaufaną osobę. Będzie to pierwsza osoba, która rozpocznie poszukiwania gdy nie powrócisz do domu w określonym czasie.
- Nie akceptuj jazdy windą z nieznajomymi.
- Nigdy nie chodź na skróty, trzymaj się miejsc uczęszczanych i dobrze oświetlonych. Po zmierzchu noś ze sobą latarkę.
- Podróżując środkami komunikacji miejskiej siadaj zawsze w grupie kilku osób lub blisko kierowcy. Nie podróżuj pociągiem w pustym przedziale.Nie zgadzaj się na podwiezienie przez nieznaną Ci osobę. Nie korzystaj z tzw. "okazji".
- Zapewnij sobie powrót do domu w towarzystwie osoby zaprzyjaźnionej lub weź taksówkę – w takim przypadku poproś kierowcę aby poczekał, aż wejdziesz bezpiecznie do domu.
- Gdy stałaś się ofiarą napadu: uciekaj jeśli masz taką możliwość, jeśli nie możesz uciekać, alarmuj otoczenie. Krzycz wzywając pomocy np. „pali się” albo zwracaj się do wybranej osoby wymyślonym imieniem.
Postaraj zapamiętać jak najwięcej cech charakterystycznych napastnika.
- Jeśli zostaniesz zaatakowana masz prawo się bronić. Użyj czegokolwiek aby ten atak odeprzeć: parasolki, obcasa buta, lakieru w sprayu , kluczy itp. Gdy walczysz o swoje zdrowie lub życie Twoje prawo do samoobrony jest bardzo szerokie.Gdy atak napastnika się udał, jak najszybciej zawiadom Policję, jeśli sytuacja tego wymaga – odwiedź lekarza. - - Im dłużej będziesz zwlekać z poinformowaniem Policji, tym trudniej będzie zatrzymać sprawcę. Jeśli nie będziesz mogła przyjść na Policję – zadzwoń, funkcjonariusze przyjadą do Ciebie.
- Wybierając się na imprezę lub spotkanie z przyjaciółmi do, klubu, pubu, czy też w inne miejsce, gdzie jest podawany alkohol, musisz mieć świadomość zagrożeń związanych z użyciem tzw. "pigułki gwałtu".
- Tak zwana "pigułka gwałtu" to wiele substancji chemicznych, które w różnej formie i postaci (nie tylko tabletki) w połączeniu z alkoholem mogą spowodować utratę świadomości, zanik woli, niepamięć.
- Tego typu substancje chemiczne mogą być podawane lub wykorzystywane w innych sytuacjach - nie tylko w klubie, czy dyskotece, ale również w pociągu, autobusie, na plaży itp., stąd też nie przyjmuj napojów i poczęstunków od nieznanych osób.
- Unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach lub w towarzystwie nieznanych osób.
- Nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba. Unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami. Pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na Twoich oczach. Obserwuj, jak napój jest przyrządzany.
- Nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że - Twój napój wygląda lub smakuje inaczej – nie ryzykuj, nie pij go.
- Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. W tym czasie unikaj miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń. Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi.
- Wychodząc z klubu lub imprezy z powodu złego samopoczucia, zapewnij sobie pomoc zaufanej osoby podczas powrotu do domu.

Źródło: Policja.pl


Kiedyś nosiłam mały gaz, ale już sobie darowałam. Odbyłam kurs samoobrony, który może by pomógł. Ale mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała go wdrażać w życie.

Gwałt jest najczęściej tłumaczony skąpym strojem. Miała krótką spódniczkę i dekolt, to znaczy, że sprowokowała.
Najgłupsze tłumaczenie, jakie w życiu słyszałam.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potęga ÂŤ Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose