ďťż

Plecak

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Mam pytanie:) Chciałabym kupić sobie plecak- taki nie za duży, nazwijmy to "typowo biwakowy" i nie zostać właścicielką czegoś co się ropadnie po pierwszym napakowaniu;). Z drugiej strony wolałabym by miał on jakąś rozsadną cenę. Czy ktoś mi może coś polecić?


Radziłbym Ci kupić coś o pojemności 65 lub 70
ze średniej półki cenowej

Polecam zajrzeć tu: Niezależna Grupa Testingowa dział plecaki
http://ngt.pl/

Oraz tu: Forum Survival-Militaria-Przygoda dział Ekwipunek Plecaki
http://www.recon.net.pl/forum/index.php

Warto także zapoznać się z opiniami naszych forumowiczów w wątku
http://www.forum.hufiec.f...f67a072eeaba8da

Ja jestem fanem Woodpeckera 75 ale z tego co wiem już tych plecaków nie robią. Bardzo fajny plecak trochę mniejszy o Woodpeckera 75 chyba 70 albo 65 ma Alicja S. ale nie wiem dokładnie jaka to marka.
Bardzo dobre opinie słyszałem o plecakach firmy JanySport (to polska firma nie mylić z Jansportem) np. plecak Grot są to wyroby specjalnie pod kątem harcrerzy i survivalowców, dobrej jakości a średnie ceny, zresztą wiele osób ma np. apteczki osobiste JanySporta co o czymś świadczy.

Aha - istnieje też coś takiego jak plecaki damskie tzn. o konstrukcji pasów nośnych i biodrowych dopasowanych do budowy ciała płci żeńskiej, wiele firm produkuje specjalne linie takich właśnie plecaków.

W drużynie od dawna planujemy napisać poradnik o sprzęcie
prace trwają, pozwoliłem sobie więc wkleić gotowy już fragment którego autorem jest Krysia:

Plecaki
Plecak jest podstawowym sprzętem turystycznym. Od niego zależy, czy wędrowanie będzie udręką czy przyjemnością. Dobre plecaki mają dożywotnią gwarancję i faktycznie mogą służyć całe życie, dlatego warto wybierać je z głową i zainwestować w dobry plecak.
Współczesne plecaki bardzo różnią od plecaków popularnych 30 lat temu – główna rewolucja dotyczy innego rozłożenia ciężaru - współczesne plecaki nie obciążają najbardziej pleców i ramion, ale biodra. Plecy i ramiona służą tylko do stabilizacji plecaka w pionie, a prawie cały ciężar spoczywa właśnie na biodrach. Najważniejszym elementem nośnym jest więc pas biodrowy.

Plecaki można podzielić ze względu na stelaż na trzy grupy
Bez stelaża – czyli małe plecaki „miejskie”
Ze stelażem zewnętrznym – worek plecaka rozpięty na ramie z aluminiowych rurek. Niewygodne (pasa biodrowego nie da się dobrze dopasować, bo plecak odstaje od pleców, więc cały ciężar spoczywa na barkach), i już nie produkowane.
Ze stelażem wewnętrznym – stelaż wykonany z płaskich „rurek” wszyty jest w specjalne kieszonki od strony pleców. Rurki te można wyginać i dopasowywać do indywidualnej sylwetki.

Materiał
Plecaki szyje się z nylonu lub poliestru. Ogólnie nylon jest trwalszy od poliestru. Najlepszym obecnie materiałem, z którego szyje się plecaki jest cordura. Zapewnia on nieprzemakalność i jest bardzo trwały.

Pojemność plecaka
Wybór pojemności plecaka zależy od długości wyjazdu, pory roku (zima zabiera się większe rzeczy) i ilości zabieranego sprzętu (np. jeżeli jedziemy pod namioty, niezbędne będzie zabranie oprócz namiotu karimaty, butli turystycznej i palnika). Nie należy kupować za dużego plecaka – z własnego doświadczenia wiem, że choćby nie wiem jak duży był plecak i tak zawsze zapakujemy go do pełna, dokładając dużo niepotrzebnych rzeczy. Mniejszy plecak wymusi zabranie tylko niezbędnego ekwipunku i nie będziemy dźwigać zbędnych kilogramów. Na nasze potrzeby, tzn. na 3-7 dniowe wyjazdy, zazwyczaj bez potrzeby noszenia dodatkowego sprzętu w postaci namiotów itp. najlepsze są plecaki o pojemności 70-75 litrów. Jest to pojemność głównej komory plecaka. W razie potrzeby można też wykorzystywać tzw. komin – czyli dodatkowy materiał przyszyty pod klapą. Kominy dają zwykle dodatkowe 5-10 litrów, nie należy jednak z założenia doliczać ich do pojemności plecaka – kominy są bowiem znacznie mniej wodoszczelne i zaburzają konstrukcje plecaka – należy z nich korzystać w ostateczności.

System nośny
Na system nośny składają się szelki i pas biodrowy. Prawidłowo dopasowany plecak odciąża kręgosłup i barki. Pas biodrowy powinien być szeroki i miękki, aby nie uciskał bioder. Część plecaka dotykająca pleców ma formę poduszki zbudowanej z kanalików, które odprowadzają pot.
(o damskich modelach chyba nie będę pisać?)

Budowa
Duża liczba kieszeni pozwala na łatwy dostęp do podręcznych rzeczy i utrzymanie większego porządku. A już zupełnie niezbędny wydaje podział głównego worka na dwie komory – wtedy można osobno korzystać z górnego i dolnej części – do wyjęcia czegoś z samego dołu trzeba „przekopać się” tylko przez połowę plecaka.
Dobry plecak powinien mieć możliwość przytroczenia (dopięcia za pomocą specjalnych pasków i klamer) sprzętu na zewnątrz plecaka– np. karimaty, namiotu czy butelki z wodą. Czasami same kieszenie a nawet klapa mają możliwość dopinania i odpinania. Odpięta kalpa może służyć za mały plecaczek, a w miejsce odpiętych kieszeni można przytroczyć przedmioty o niestandardowych kształtach, nie pasujące do kształtu kieszonek. Dla jednych jest to zaleta – plecak można dopasować do potrzeby chwili, inni z kolei twierdzą, że takie swobodne manewrowanie kształtem plecaka zmniejsza jego stabilność, a dobry harcerz powinien umieć zapakować się bez takich dodatkowych sztuczek.

Dopasowywanie plecaka
Kupno plecaka to jeszcze nie koniec „kłopotów” – należy teraz jeszcze dopasować plecak do naszej sylwetki. W tym celu trzeba zapakować plecak do około 10kg, poluzować pas biodrowy i szelki i założyć. Najpierw dopasowujemy pas biodrowy, układając go na kościach biodrowych, a następnie dopasowujemy szelki, tylko tak, aby ustabilizować plecak w pionie: za silne napięcie szelek spowoduje niepotrzebne obciążenie ramion. Aluminiowy stelaż można wyjąć z odpowiednich kieszonek plecaka, dogiąć do sylwetki i schować z powrotem, jednak nieodpowiednie dogięcie stelaża może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
OMG! Nie wiedziałam że można tyle napisać o plecaku...:P
Ja też nie Ale dziękuje Grzesiu za bardzo wyczerpującą odpowiedź- na pewno skorzystam.


Ho ho, można napisać jeszcze dużo dużo więcej. Podziękowania przede wszystkim do Krysi, mam nadzieję zresztą że nasz poradnik w 2006 roku ujrzy wreszcie światło dzienne, zapraszam do wspólpracy wszytskich chętnych bo sporo jeszcze jest do napisania o innych rzeczach (buty, śpiwory, odzież, busola itd.)

Radzę naprawde poważnie przeryć NGT i wspaniałe forum survival:milotaria:przygoda
a jak już będziesz się zastanawiać powaznie nad zakupem plecaka to jednak radzę nabyć większy niż mniejszy - pod kątem harcerskm warto pamiętać że instruktor czasem zabiera nieco więcej niż zwykły harcerze (np. mapy, materiały programowe, mi się często zdarzało zabierać na biwaki ksiązki i to nie jedną jeżeli zaraz po biwaku lub zimowisku miałem egzamin itd.

pozdrawiam
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potęga ÂŤ Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose