współczynnik odpływu alfa

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Witam! Chciałabym prosić kogo¶ o pomoc w wyci±gnięciu wniosków z obliczonego współczynnika α, który wyszedł mi α = 0,38 dla rzeki Wisłok. Po porównaniu go z warto¶ci± współczynników wg Iszkowskiego, Pareńskiego i Kellera otrzymałam takie wyniki:
a) Warto¶ci współczynnika odpływu wg: Iszkowskiego:
Pagórki strome i pogórza α = 0,40
b) Warto¶ci współczynnika odpływu wg Pareńskiego:
Dla ¶rednich gór (Karpaty): a = 5,5 * 10-6, n = 4,3
α = 0,67

c) Warto¶ci współczynnika odpływu wg Kellera: α = 0,942 -
α=0,52
gdzie H - opad roczny czyli pomierzony przez nas ¶redni opad miesięczny pomnożony przez 12 miesięcy:

Jakie mogę napisać do tego wnioski? Opad był taki: w czerwcu, lipcu, sierpniu najwyższy, w paĽdzierniku znikomy a w pozostałych miesi±cach mniej niż ¶redni. Mógłby mi kto¶ pomóc w wyja¶nieniu tych zależno¶ci? Dlaczego tak a nie inaczej, czym to jest spowodowane?


Je¶li się nie mylę, to współczynnik odpływu charakteryzuje procentowy udział odpływu w stosunku do opadu. W takim razie we wnioskach porównaj swój wynik z empirycznie wyliczonymi warto¶ciami, tzn. ujmij że charakterystyka badanego cieku najbardziej oddaje warto¶ć wsp. wg. Iszkowskiego dla danych terenów.
Je¶li chodzi o opad, to zależny jest on raczej od uwarunkowań klimatycznych, w naszej strefie największe deszcze oraz najbardziej obfite występuj± w okresie wakacyjnym - co można zauważyć w chwili obecnej;)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potÄ™ga ÂŤ ObserwujÄ™, myĹ›lÄ™, piszÄ™ – serwis Goldenrose