Internet to potÄga ÂŤ ObserwujÄ, myĹlÄ, piszÄ â serwis Goldenrose
Na rynku pracy w przyszłości wzrośnie zapotrzebowanie na absolwentów inżynierii środowiska. Związane jest to z koniecznością ciągłego dostosowywania ochrony środowiska w Polsce do standardów Unijnych. Tendencja światowa do odzyskiwania, jak największej ilości odpadów przenosi się również do naszego kraju. W przyszłości w większości dużych zakładów produkcyjnych będzie zatrudniona osoba odpowiedzialna za gospodarkę odpadami i odzysk substancji nadających się do dalszego przetworzenia. Ponadto inżynierowie środowiska znajdują zatrudnienie we władzach lokalnych i unijnych instytucjach ochrony środowiska, oczyszczalniach ścieków, stacjach uzdatniania wody, obiektach służących unieszkodliwianiu, przetwarzaniu i utylizacji odpadów. Mogą też prowadzić własną działalność gospodarczą, pracować w biurach projektowych lub firmach konsultingowych.Specjaliści z tej dziedziny są przygotowani zarówno do obsługi różnych urządzeń i aparatury, projektowania nowych instalacji i całych obiektów (np. oczyszczalni ścieków), jak i wykonywania obowiązków administracyjnych, takich jak: zarządzanie zleceniami, określanie budżetu, prowadzenie statystyk, przygotowywanie raportów, publikacji i prezentacji. Mogą również przygotowywać plany gospodarki odpadami, oceny oddziaływania na środowisko lub pozwolenia zintegrowane (I PPC).
Wymagania:
Poszukiwani są absolwenci kierunków związanych z inżynierią środowiska i ochroną środowiska, którzy wykazują znajomość polskiego i europejskiego prawa. W procesie rekrutacyjnym niewątpliwie liczą się także kursy i studia podyplomowe oraz doświadczenie zawodowe zdobyte na praktykach i stażach studenckich, szczególnie poza granicami kraju. Idealny kandydat powinien być samodzielny, posiadać zdolność komunikacji i szybkiego wyciągania wniosków. Atutem jest również umiejętność pracy z ludźmi oraz umiejętność prowadzenia komunikacji ustnej i pisemnej z urzędami i innymi instytucjami.
Wiodące firmy:
Przedsiębiorstwo Projektowo - Usługowe EKOlogic Inżynieria i Ochrona Środowiska, PGGO - Polska Grupa Gospodarki Odpadami, Eko-Punkt Organizacja Odzysku, EKO-AQUA Invest, Przedsiębiorstwo Ekologiczne INTEREKO.
Magazyn Kariera, branże: inżynieria, technologia
Witam,
Dużo się mówi o tym kierunku, że jest przyszłościowy ale nadal ciężko jest dostać pracę po ochronie środowiska!!!!Chyba, że to się wkrótce zmieni
Jakie kursy i studia podyplomowe można zrobić po tym kierunku
Pozdrawiam
Ja Ci myszka, napisze na moim przykładzie. Po ukończeniu ochrony środowiska (w trakcie też ale nie jest to polecane) możesz pójść na studia podyplomowe z BHP i wtedy masz na pewno pracę. Jesteś wtedy inspektorem.
a ile semestrów trwa taka podyplomówka?
dlaczego nie polecasz zrobić takiego kursu w czasie studiów?
Pozdrawiam
Podyplomowe trwają 2 semestry czyli rok. Nie polecam, bo tak powiedział mi dziekan z BHP (nie pamiętam już dlaczego), ale uważam, że mniej skorzystasz a po drugie masz wpisane to w papiery że się doszkalałaś a nie ukończyłeś jedno i zaczęłaś drugie. Tak mi się wydaje chociaż nie wiem czy to jest ten argument.
Ale ja bym nie dał rady na 2 kierunkach (nie tylko finansowo) ale i naukowo. Na OŚ nie jest tak łatwo. Nie wiem ile masz lat więc nie wiem czy studiujesz czy się uczysz...
[ Dodano: Czw 08 Lis, 2007 21:19 ]