ďťż

Konferencje, kongresy itp

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Zakładam nowy wątek poświęcony kongresom, konferencjom i innym tego typu spotkaniom poświęconym tematyce astronautycznej w tym również marsjańskiej. Na tego typu imprezach zbierają się naukowcy, przemysłowcy, politycy i zwykli miłośnicy astronautyki i przedstawiają dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie oraz plany na przyszłość zarówno tą bliską jak i tą odległą w czasie. Jest to moim zdaniem bardzo dobre źródło aktualnej wiedzy w tej dziedzinie. Warto śledzić co się dzieje na takich imprezach w Polsce a zwłaszcza na świecie i w miarę możliwości starać się dotrzeć do materiałów na nich prezentowanych.

W dniach 28.09-03.10.2008r. odbędzie się 59th International Astronautical Congress in Glasgow, Scotland. To jedna z ważniejszych imprez jakie odbywają się co roku, której tematem jest astronautyka i eksploracja kosmosu. Oczywiście w programie kongresu nie zabrakło tematyki marsjańskiej.

A3. SPACE EXPLORATION SYMPOSIUM Symposium
A3.3. Mars Exploration

A5. HUMAN EXPLORATION OF THE MOON AND MARS SYMPOSIUM
A5.1. Strategies to Establish Lunar and Mars Colonies
A5.2. Human and Robotic Partnerships to Realize Space Exploration Goals
A5.3. The Next Steps for Human Space Exploration: What are the Alternatives?
A5.I. Interactive Session on Human Exploration of the Moon and Mars

Najciekawsze jest to, że w tej imprezie będą brały udział dwie osoby z Polski. Niestety w tematyce nie związanej z Marsem, a mianowicie w sympozjum kategorii E SPACE AND SOCIETY w dziale
E3. SYMPOSIUM ON SPACE POLICY, REGULATIONS AND ECONOMICS
Prof. Janusz Zielinski z Centrum Badań Kosmicznych będzie brał udział w sesji pt.
E3.1. New Developments in National Space Policies and Programmes.
Natomiast Anna Burzykowska z Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej w sesji pt.
E3.3. Assessing Public-Private-Partnerships for Space Projects

Cały program można pobrać ze strony kongresu w postaci pliku pdf w zakładce Call for Abstracts na samym dole strony.
http://www.iac2008.co.uk/


Dobry pomysł Do takich informacji rzeczywiście trudno jest dotrzeć.
The Mars Society w sierpniu organizuje konferencję. Więcej informacji (po polsku): TUTAJ
lub w najnowszym newsletterze TMS.
A co to za Red Planet? Kto za tym stoi i dlaczego nie my?


Kto powiedział, że nie my??!! Moje najmłodsze dziecko Jeszcze na czworakach chodzi, ale podnosi się
Mysle ze jeszcze kilka lat, jak sie wzmocnimy naukowo to sami zorganizujemy typowa konferencje naukowa poswiecona tematyce Marsa, czy tez ogolnie prac z dziedziny astronautyki. Na razie chyba jestesmy za slabi by sciagnac szersza uwage srodowiska naukowego, choc kto wie. A bylo by o czym dyskutowac. Taka konferecnja byla by bardzo szeroka tak jak szeorka jest sama tematyka. Ostatnio jak czytalem opis projektu bazy marsjanskiej Magdaleny Gorskiej to mialem mnostwo pytan natury zarowno inzynieryjnej jak i z dziedziny np. biologii, psychologii itp. Nad tymi problemami bylo by fajnie wspolnie pracowac, a wyniki dyskutowac na takiej konferencji
Hehe, nie podpisałeś się - to mnie zmyliło

Mars Festiwal był właśnie taką konferencją. Przez dwa dni kilku naukowców wygłosiło prezentacje na temat marsjańskiej architektury, ochrony elektroniki przed promieniowaniem, psychologii zamkniętych grup, badań geologicznych, itp. Odbyły się też dyskusje z udziałem publiczności, na temat zasadności naszych aspiracji astronautycznych. Myślę, że forma właśnie festiwalu, gdzie przeplatają się naukowe odczyty z prezentacjami dla najmłodszych i laików jest najbardziej atrakcyjna, bo pozwala dotrzeć do najszerszej grupy osób. Ci poważni mogą się przekonać, że nie robią sztuki dla sztuki, że nawet wśród dzieci widać zainteresowanie i fascynację, a ci zwyczajni przekonują się, że to nie jest tylko zabawa dużych chłopców, ale że stoi za tym konkretna wiedza i możliwości.
Ja wiem ze festiwal byl czyms takim, ale ja mialem na mysli cos innego jeszcze. Pomyslalem sobie o konferencji takiej typowo naukowej, z artykulami recenzjami itp. Mysle ze taka forma ma tez ogromne znaczenie, bo wszelkiego rodzaju instytucje ktore moga dac forse na badania patrza przede wszystkim na "wymierny" efekt czyli publikacje. Tak to niestety jest skonstruowane. Gdybysmy mieli kilka dobrych publikacji journalowych czy naprawde dobrych konferencyjnych i jakies formalne struktury uczelniane, to spokojnie mozna by wystapic o forse na badania i to forse rzedu setek tysiecy zl, a moze i euro.
Wiem to z wlasnego doswiadczenia jak staralem sie o to stypendium co teraz mam. Napisalem wniosek gdzie napisalem co to ja nie zrobie, w sumie zrobilem nawet duzo wiecej przez te kilka lat, ale wtedy jak dostalem recenzje to mialem takie zarzuty (na szczescie nie przewazyly szali) ze mam zbyt ambitny plan i chyba nie mam rozeznania skoro tyle zaplanowalem, ale innym zarzutem powazniejszym byl brak dobrych publikacji, kore moglby zweryfikowac to co potrafie. Te publikacje ktore mialem byly na konferencjach organizowanych glownie w Polsce, calkiem dobrych, ale ktore nie byly niestety w takiej ogolnodostepnej bazie IEEEXplore. To mi wtedy uzmyslowilo jak niewiele brakowalo a nie dostalbym nic i ze koniecznie trzeba nadrobic braki publikacyjne okreslonego typu. Wiec teraz jednym z podstawowych kryteriow jak pisze cokolwiek jest to czy konferencja ma publikacje ogolnodostepne na calym swiecie (np. IEEEXplore) albo czy journal jest na liscie filadelfijskiej itp.
Teraz znowu chcemy aplikowac o jeden grant miedzynardowy z kilkoma ludzmi z kilku uczelni. Jak wyjdzie to budget na kilka lat bedzie okolo mln euro i projekt musi sie zakonczyc wdrozeniem. To beda badania nad ..... (cenzura nie pozwala na podawanie szczegolow publicznie ), ale na pewno te wyniki da sie zastosowac do naszych celow MSP. Znowu pytanie jakie jest stawiane przez ta organizacje to osiagnecia "wymierne" kierownika projektu, czyli publikacje z ostatnich kilku lat.
W kazdym razie takie imprezy jak Festiwal musza byc, bo trzeba propagowac sama tematyke, ale to nie wstarczy na dluzsza mete chyba.
Jest tylko jeden problem, aby zorganizować konferencję naukową potrzebni są ludzie którzy prowadzą badania w interesujących nas dziedzinach i zechcieli by zaprezentować na takiej konferencji wyniki swoich prac. Jak mi się wydaje jesteś jedyną osobą na naszym forum, która czynnie zajmuje się pracą naukową. Z innych osób przychodzi mi na myśl jeszcze małżeństwo Kozickich. Po dłuższej przerwie znów drgnęło coś w sprawie Bazy Marsjańskiej. Ukazał się artykuł Joanny w czasopiśmie Advances in Space Research, nie wiem czy to pismo jest na liście filadelfijskiej. Powstało kilka prac dyplomowych związanych z projektem MPV, lecz nie wiem czy publikowali coś w czasopismach. Na Festiwalu Marsjańskim była jedna pani doktor, nie pamiętam nazwiska, która opowiadała o pobycie w analogu bazy marsjańskiej w Arktyce. Wspominała coś o badaniach dotyczących zapylenia atmosfery marsjańskiej na podstawie danych pochodzących z któregoś z orbiterów marsjańskich.
W zeszłym roku byłem na wykładzie Prof. dr Janusza Paszyńskiego z PAN Warszawa pt. „Klimat Marsa”, wygłoszonym dla Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geofizycznego. Jak się okazało po wykładzie, Marsem nie zajmuje się naukowo lecz traktuje to jako hobby.
Moim zdaniem w Polsce niewiele jest osób, które Marsem zajmują się naukowo. Jest pewna grupa osób zajmująca się technikami satelitarnymi skupiona wokół Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej oraz naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych. Jest jeszcze zapewne kilka małych grup jak te od mikrosatelitów studenckich lub anten krótkofalowych dla Columbusa, o których było głośno w mediach. I to zapewne tyle jeśli chodzi o branżę kosmiczną.
Całe szczęście wyprawa załogowa na Marsa jest tak wielkim wyzwaniem, że do jej realizacji niezbędna jest praca i wiedza ludzi z dziedzin niekoniecznie bezpośrednio powiązanych z branżą kosmiczną.
Potrzebny jest nam dobry projekt np. łazik, MPV lun baza marsjańska i pomysł w jaki sposób zachęcić naukowców do pracy nad realizacją wybranego projektu. Jak będą jakieś wyniki to będzie można pomyśleć o konferencji naukowej.
Pewną szansą są też studenci, którzy zajmowali się "hobbystycznie" projektami marsjańskimi, i którzy wybierając swoją karierę naukową zechcą dalej podążać w tym kierunku. Ale nawet im potrzebni są promotorzy, czy chociażby kąt na uczelni, gdzie ich projekty mogłyby nabierać realnych kształtów, chociażby w postaci modeli i symulacji. Dlatego z Mateuszem zastanawiamy się, jakby połączyć w miarę formalnie MSP z SKA na Politechnice Warszawskiej. Koło ma swój warsztat, więc moglibyśmy wspólnie pracować np. nad kolejnymi łazikami (obecny łazik właśnie tam powstaje). Dopóki nie powstanie coś takiego jak "katedra robotyki kosmicznej" to będzie jedyne miejsce, gdzie zasoby uczelni mogłyby być wykorzystane na konkretną działalność konstrukcyjną. Ale znowuż, PW nie założy takiej katedry, jeśli nie będą mieli pewności że ktoś tam będzie działał. Z drugiej strony niewielu można znaleźć chętnych do budowania urządzeń marsjańskich, skoro nikt nie wie, że coś takiego można robić - błędne koło się zamyka. Póki co spróbujemy podziałać wspólnie z SKA, a za jakiś czas może nasze idee przyciagną coraz więcej studentów, wspólnie realizowane projekty zyskają akceptację ESA (oni lubią, jak studenci coś robią) i może wtedy PW się obudzi, że tkwi w tym naukowy potencjał i stworzy nam przyzwoite warunki akademickie. Nie traćmy ducha Róbmy dalej swoje, na poważnie, to i inni zaczną nas w końcu traktować poważnie. Zbliża się czas, gdy astronautyka zacznie zdobywać należne jej miejsce w polskiej nauce, a wtedy tacy jak my, którzy chcą coś robić, a co ważniejsze wiecą konkretnie co i to robią, będą na wagę złota!
Pamietasz Ticon jak jakis czas temu pisalem, ze moglbys robic doktorat Ty sie wtedy troche zdziwiles , ale mialem na mysli wlasnie to by poszerzac liczbe osob w MSP ktore "zawodowo" paraja sie tym od strony naukowej. Mysle ze masz duze predyspozycje wewnetrzne ku temu

Ja nie uwazam, ze zbuduje sie cos od razu, trzeba po prostu isc malymi kroczkami i dokladnie tak jak mowisz "robic swoje".

Tak na marginesie ostatnio koledzy z Bydgoszczy (Jakub Dalecki z Tomkiem Talaska - musze ich wymienic bo mi bardzo pomogli zupelnie bezinteresownie, Tomek jest na forum MSP) uruchomili i wstepnie pomierzyli drugi z moich ukladow scalonych jaki projektowalem w 2007 roku. Jest to taki rownolegly analogowy i asynchroniczny procesor obrazu. Ma ciekawe parametry. Obliczenie 6 pixeli (rownolegle, wiec mozna to dowolnie zwiekszyc) zajmuje mu okolo pol mikrosekundy przy poborze mocy 250 nanoW (energia rzedu pojedynczych picoJ na pixel). W symulacjach uklad byl nawet okolo 50 razy szybszy, ale teraz pomiary sa przez pady o stosunkowo duzej pojemnosci. Docelowo tego nie musi byc. Musze pomyslec o jakims systemie wizyjnym np. dla robota mobilnego, ktory by to wykorzystywal. Mozna by taki uklad bezposrednio scalic np. z matryca CCD i dokonywac operacji na obrazie przed konwersja do postaci cyfrowej, co by mocno przyspieszylo obrobke (rownolegle liczenie wszystkich pixeli a nie sekwencyjne jak w DSP) i mocno obnizylo moc. Glebia jasnosci rzedu 3-5 ale moze i 6 bitow (to sie okaze po dokladnych pomiarach) jest w robotyce zupelnie wystarczajaca do analizy otoczenia.

Najwiekszym problemem jaki napotykam sa braki osob, ktore by mi w tym pomogly i to pociagnely. Ogolnie mowiac wszystko sie niestety sprowadza do braku czasu na realizacje roznych pomyslow. Docelowo chcialbym miec doktorantow, ktorzy by to rozwijali. Mysle Ticon ze kadra sie bedzie z czasem ksztaltowac. Trzeba zachecac studentow by sie tym zajmowali, ale jak ich kurcze zachecic jak doktorant zarabia 1200zl na reke? To musi byc juz naprawde duzy pasjonat by na to nie patrzyl. Jedyny sposob to taki jaki widze w Kanadzie. Profesor generuje grant na podstawie swoich wczesniejszych osiagniec (publikacje) oraz wdrozenia, patenty itp. Jak juz dostanie pieniadze to oglasza konkurs na doktoranta albo postdoca na kilka lat i placi mu (temu drugiemu) z tych pieniedzy pensje rzedu 2500-3500$ miesiecznie i taki czlowiek u niego pracuje i realizuje razem z nim projekt. Wszystko sie u nas w MSP rozbija o pieniadze. Juz to pisalem moze nie raz. To jest niestety bledne kolo. Aby dostac pieniadze to trzeba byc wiarygodnym, ale aby byc wiarygodnym to trzeba miec osiagniecia, ale osiagniecia wymagaja pieniedzy. Ja osobiscie podziwiam Ticon to co robisz, bo probujesz zrobic cos konkretnego wlasnym budgetem, albo szukasz sponsorow na wlasna reke. Bardzo niewielu osobom sie na polskich uczelniach cos takiego chce. Wlasnie tacy pasjonaci powinni robic stopnie naukowe w Polsce by to pchnac do przodu.

My Polacy mamy jedna przewage nad ludzmi z "zachodu". Potrafimy jak trzeba dzialac malym budgetem i osiagnac spore rezultaty, bo tak nas nauczyla bieda komuny ale tez postkomuny. Kiedys praktycznie kazdy Polak potrafil zrobic samodzienie remont w domu (ja np. kiedys z ojcem zmienialem dachowki w calym domu, sami zawsze tapetowalismy, kladlismy boazerie itp. bo nas nie bylo stac na kogos do tego), naprawic pralke, samochod itp. co wynikalo z biedy. Dzisiaj mamy duzo takiego sprytu przez to. Jak Polacy przyjezdzaja do Kanady i pracuja na duzych budowach to Kanadyjczycy sa w szoku ile potrafia zrobic. Typowy kanadyjski robotnik jak jest spawaczem to nie dotknie niczego z drewna, bo sie nie zna na tym i wola stolarza. Kiedys mi szef powiedzial, ze moj doktorat byl najdrozszy ze wszystkich w zakladzie bo powstalo kilka ukladow scalonych, ktore sa straszliwie drogie. Ja mu odpowiedzialem, ze to nie prawda, moj doktorat byl najtanszy, bo wszystko co wydal na mnie to kilka tysiecy zlotych przez 8 lat na badania. Reszte "zorganizowalem" sobie sam, nie zawsze legalnie, ale w dobrej wierze .
Hehe, jak na razie to mam pozaczynanych "inż" na dwóch kierunkach
Widzisz, nie bardzo chcę wiązać się z uczelniami, bo tam będę zawsze od kogoś zależny. Chcę skończyć studia i wreszcie zacząć działaś na własną rękę tak, jak mi to odpowiada, czyli idąc do celu najkrótszą dla mnie drogą. To też nie będzie takie proste, bo np. nie będę miał dostępu do zaplecza techniczno-badawczego uczelni, coś za coś...

To prawda z tą wielokierunkowością Mój tato jest stolarzem i nauczyłem się przy nim jak projektować, budować i montować meble, plus podstawowy zakres obróbki drewna i stolarki budowlanej. Teorię budownictwa zdobyłem na studiach, projektowanie budowlano-architektoniczne na praktykach i z osobistych zainteresowań, a do tego teraz automatyka i robotyka na drugim kierunku oczywiście z elementami elektroniki - wybuchowa mieszanka Ale gromadzę to wszystko właśnie do takich nietypowych zastosowań, jak marsjańskie pomysły. Uważam, że nic tak nie sprzyja działalności naukowej, jak interdyscyplinarność, bo pozwala spojrzeć na te same, lub podobne sprawy z różnych punktów widzenia, co bardzo pomaga dostrzec ich wspólne cechy, a co za tym idzie odnaleźć w nich prawidłowości, będące przecież podstawą opisu naukowego.

A z tym zachęcaniem studentów... To, co w tej chwili możemy zrobić to pokazać, że można zbudować coś ciekawego, zabłysnąć, zostać dostrzeżonym i docenionym. W dodatku przejechać się do USA na koszt sponsorów i skopać parę amerykańskich tyłków A tak bardziej na serio, to dopiero z czasem urośniemy na tyle, że będziemy w stanie zaproponować młodemu naukowcowi obszar, gdzie będzie mógł rozwijać swoją karierę naukową. Dopiero mamy zalążek takiego marsjańskiego środowiska, z Tobą od elektroniki, Kozickimi od baz, Biernackim od MPV no i tam trochę ja w tych robotach siedzę. Najważniejsze, że jakoś się posuwamy do przodu i kolejne marsjańskie projekty powstają
Jeśli uda wam się zbudować ten łazik i pojechać z nim do USA to będzie już duży sukces, który, jeśli go dobrze wykorzystać, może przyciągnąć wiele osób chętnych do współpracy. Nie można tylko zamykać się we własnym gronie lecz należy aktywnie poszukiwać współpracowników. Już teraz należy poszukać osobę najlepiej z kierunku marketing i zarządzanie (jest taki kierunek praktycznie na każdej uczelni), która zajmie się stroną menadżerską całego przedsięwzięcia. Po co zajmować się sprawami, o których ma się blade pojecie skoro mogą to zrobić zawodowcy. Lepiej skupić się na dziedzinach w których jest się naprawdę dobrym. Promocja w tym wypadku nie będzie należała do najłatwiejszych, lecz istnieje spora szansa na sukces. W końcu budowa łazika i wyjazd na turniej do stanów to dość oryginalny „produkt” być może jedyny na polskim rynku. Było kilka świetnych projektów, o których informacje w mediach ukazywały się tylko raz w chwili ich tryumfu a później słuch o nich zaginął. Wiele projektów przepadło właśnie ze względu na brak profesjonalnego podejścia do menadzerskiej części projektu. Najczęściej łatwiej jest wyprodukować niż sprzedać dany produkt.
Chętnych do współpracy studentów z różnych dziedzin można poszukiwać przez koła naukowe, które funkcjonują praktycznie na każdym wydziale i kierunku. Zazwyczaj mają one swoje strony internetowe a na nich fora, więc można nawiązać bezpośredni kontakt.
Najpierw trzeba jednak samemu dokładnie opracować zagadnienie aby zapraszając do współpracy mieć już gotowe konkretne zadania, którymi mógłby się zająć potencjalny współpracownik. Do wyszukiwania współpracowników też by się przydał porządny menadżer.
Słusznie
Będę się rozglądał na polibudzie.
Ukazał się raport z mityngu NASA MEPAG (Mars Exploration Program Analysis Group), który odbył się w dniach 20-21.02.2008. Artykuł na ten temat ukazał się w serwisie Mars Today
http://www.marstoday.com/....html?pid=27263

Z mityngu ukazało się 6 raportów o następujących tematach:
- DRAFT - Mars Science Goals, Objectives, Investigations, and Priorities: 2008 (draft for review)
- Science Priorities for Mars Sample Return
- Report of the NASA Science Definition Team for the Mars Science Orbiter (MSO)
- Planning for the Scientific Exploration of Mars by Humans
- Geophysics: Human Exploration Goals and Objectives
- Report of the joint NAI / MEPAG Mars Science Laboratory Caching Working Group
Są one dostępne ( pełne teksty)na stronie NASA:
http://mepag.jpl.nasa.gov/reports/index.html
Znajdują się tutaj również raporty z lat poprzednich od 2001r.
2 kwietnia 2008 roku Sekcja Astronomiczna Częstochowskie Towarzystwo Naukowe organizuje wykład pt. "Badania Marsa". Wykład zaczyna się o 19.00 i potrwa 1,5 godziny do 20.30. Miejscem spotkania będzie Instytut Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie sala 4004 (lub 4002-4003).

Jeśli ktoś się wybiera to mogę udzielić informacji wszelkiej maści
A o czym będzie Twój referat?
Ja żadnego referatu na razie nie prezentuję, gdyż nie jestem jeszcze pełnoprawnym członkiem SACTN (prawdę mówiąc wczoraj byłęm na pierwszym spotkaniu ), ale jeśli będzie okazja to chętnie coś powiem

ticon muszę powiedzieć, że w kalendarzu astronomicznym na 2008 rok w dziale z wydarzeniami z roku 2007 znalazło się Twoje zdjęcie
Hehe, rzeczywiście
Super!
Za rok będzie Twoje, jak wielką wskazówką omiatasz ekran w czasie wykładów o Marsie
Przydałoby się, bo na razie mam serię wystąpień o kosmicznym promieniowaniu tła...

[ Dodano: 02-04-2008, 21:10 ]
Na jednym forum o tematyce astronomicznej i astronautycznej znalazłem ciekawą informację.
08.05.2008 na Politechnice Warszawskiej odbędzie się wystąpienie dotyczące misji Mars Phoenix dla członków Studenckiego Koła Astronomicznego i Polskiego Towarzystwa Astronautycznego.
Brak jeszcze dokładnego miejsca i czasu wykładu. Z tego co mi sie wydaje to materiały o misji zaprezentuje Michał Moroz z Polskiego Towarzystwa Astronautycznego.
W razie czego info pojawi się na stronie SKA: http://ska.meil.pw.edu.pl/
W dniach 10-14.02.2008 w New Mexico odbyła się konferencja STAIF 2008 (Space Technology and Applications International Forum), która składała się z następujących części

12th Conference on Thermophysics Applications in Microgravity
1st Symposium on Space Resource Utilization
25th Symposium on Space Nuclear Power and Propulsion
6th Conference on Human/Robotic Technology and the Vision for Space Exploration
6th Symposium on Space Colonization
5th Symposium on New Frontiers and Future Concepts

W programie imprezy co prawda niewiele jest punktów, które dotyczą bezpośrednio Marsa i tematyki Marsjańskiej lecz prezentowane osiągnięcia, projekty i plany w tych dziedzinach będą miały duży wpływ na eksploracje kosmosu w najbliższej przyszłości w tym i Marsa.
Szkoda że nie ma dostępu do materiałów z tej konferencji, przynajmniej na razie.
Dla zainteresowanych adres strony konferencji:
http://www.unm.edu/~isnps/staifhome.html
Są fotki ze stoisk różnych firm i instytutów z branży kosmicznej prezentujących się na tej konferencji.


W ramach VI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, w poniedziałek 26 maja, odbędzie się wykład pt. "Mars coraz bliżej": http://www.festiwal.wsfiz...ull.aspx?id=361
Nie zabraknie oczywiście Mars Society Polska, szczegóły wkrótce
W dniach 09.07-10.07.2008 r w Auditorium, Bibliotheque Nationale de France, Paris odbędzie się interesująca konferencja o tematyce marsjańskiej pt:
International Mars Sample Return Conference
An International Conference co-hosted by ESA and CNES in cooperation with NASA and the International Mars Exploration Working Group (IMEWG)
Artykuł z 02.07.2008 na ten temat w serwisie Mars Today:
http://www.marstoday.com/....html?pid=25846

oraz link do strony z programem konferencji
http://www.congrex.nl/08a16/
Fotka z wykładu "Mars coraz bliżej", który 26 maja wygłosił Łukasz Wołyniec.
Ukazał się raport z konferencji pt. Preliminary Planning for an International Mars Sample Return Mission.
Link do pełnej wersji dokumentu.
http://mepag.jpl.nasa.gov...FinalReport.pdf

Warto się z nim zapoznać. Dobrze by było przetłumaczyć najważniejsze jego fragmenty. Być może niedługo stanie się on oficjalną wersją wspólnej misji MSR organizowanej przez NASA i ESA.

W ten sposób organizatorzy konferencji wyobrażają sobie architekturę misji


W dniach 14-17.08.2008 na Uniwersytecie Colorado w Boulder odbył się 11th Annual International Mars Society Convention.
Niestety nie mogę doszukać się programu konwencji. Na pewno było coc na temat mikrosatelity TEMPO 3.
Link do artykułu na stronie TMS
http://www.marssociety.org/portal/MPC/MPCWinner/
Oraz na stronie serwisu Mars Dayli
http://www.spacedaily.com...llenge_999.html

Już wkrótce bo w dniach 17-18.10.2008 na Uniwersytecie w Antwerpii w Belgii odbędzie się 8th European Mars Conference - Columbus: Quest for a New World.
Link do strony konferencji:
http://www.emc8.be/

Poniżej program konferencji:

10:00 – 10:45 Opening by Dirk FrimoutDirk Frimout
10:45 – 11:30 The challenge of human travel to Mars - UAFloris Wuyts
11:30 – 12:15 MDRS + parabolic flightsVladimir Pletser – Pierre Manuel Paulis
14:00 – 14:10 Opening of the conference by Dominique FonteynDominique Fonteyn, Werner Verschueren
14:10 – 14:45 ESA: General overview, ESA’s quest for MarsMarc Heppener
14:45 – 15:30 ESA: overview of Mars transportCaporici
16:00 – 16:45 Spacewardbound programLiza Coe
16:45 – 17:15 MDRS + parabolic flightsVladimir Pletser – Pierre Manuel Paulis
20.30 – 21:45 Titel lezingGerard Bodifee
RECEPTION + observation evening with the Public Observatory "Urania"
Saturday, 18th of October 2008
9:30 – 10:00 Overview Mars related research “Space Pool Belgium”Nancy Vermeulen
10:00 – 10:45 Astrobiology NASAChris McKay
11:00 – 11:45 Mars 500: TBCJennifer Ngo Ahn
11:45 – 12:30 Mars Robotic Missions: Exo Mars + Mars Sample ReturnNaam spreker
14:00 – 14:30 The challenge of human travel to mars - UAFloris Wuyts
14:30 – 15:00 Eye hand coordination challenges in different gravity environment - UCLJ.L. Thonnard
15:00 – 15.30 Cardiovascular issues in space travel– KU LeuvenA. Aubert
16:00 – 16:30 Cognitive challenges to and on Mars – VUB/ KMSNathalie Pattyn
16:30 – 17:00 Locomotion in altered gravity - UCLNorman Heglund
17:00 – 17:15 Closure of the Convention
Znalazłem Kozickiego w programie konferencji 37th COSPAR Scientific Assembly 2008, która odbyła się w dniach 13-20 lipca 2008 w Montrealu w Kanadzie. O tej konferencji i posterze była wzmianka w artykule na wp.pl
znalazłem Go w panelu B; Space Studies of the Earth-Moon System, Planets, and Small Bodies of the Solar System, dział B02 Mars Exploration.
Tytuł posteru: Architectural Design Proposal for a Martian Base to Continue Nasa Mars Design Reference Mission.
Poniżej link do strony z programem konferencji:
http://www.cospar-assembly.org/

Poniżej coś na kształt abstraktu do tego posteru zamieszczone na stronie konferencji.

37th COSPAR Scientific Assembly 2008

Space Studies of the Earth-Moon System, Planets, and Small Bodies of the Solar System (B)
Mars Exploration (B02)

ARCHITECTURAL DESIGN PROPOSAL FOR A MARTIAN BASE TO CONTINUE
NASA MARS DESIGN REFERENCE MISSION

Dr. Janek Kozicki, jkozicki@pg.gda.pl
Technical University of Gdansk, Gdansk, Poland

The issue of extraterrestrial bases has recently been a very vivid one. There are orbital stations
currently existing and humans will travel to Mars around 2030. They will need stations established
there, which will provide them the proper living conditions. Firstly, it might be a small
module brought from Earth (e.g. NASA Mars Design Reference Mission module (DRM)), in
later stages equivalents of Earth houses may be built from local resources.
The goal of this paper is to propose an architectural design for an intermediate stage — for a
larger habitable unit transported from Earth. It is inspired by terrestrial portable architecture
ideas. A pneumatic structure requires small volume during transportation. However, it provides
large habitable space after deployment. It is designed for transport by DRM transportation
module and its deployment is considerable easy and brief. An architectural solution analogous
to a terrestrial house with a studio and a workshop was assumed. Its form was a result of
technical and environmental limitations, and the need for an ergonomic interior. The spatial
placement of following zones was carefully considered: residential, agricultural and science, as
well as a garage with a workshop, transportation routes, and a control and communication
center. The issues of Life Support System, energy, food, water and waste recycling were also
discussed. This Martian base was designed to be crewed by a team of eight people to stay on
Mars for at least 1.5 year. An Open Plan architectural solution was assumed in pneumatic
modules, with a high level of modularity. Walls of standardized sizes with zip–fasteners allow
free rearrangement of the interior to adapt to a new situation (e.g. damage of one of the
pneumatic modules or a psychological ,,need of a change”).
The architectural design focuses on ergonomic and psychological aspects of longer stay in hostile
Martian environment. This solution provides Martian crew with a comfortable habitable space
larger than DRM modules. It is proposed to send this base in a DRM transportation module
after the first successful human mission. The author of this paper hopes that this, or other
similar Martian base designs will help establishing a permanent presence of humans on Mars.

Na tej samej konferencji miał też poster Leszek Czechowski z Uniwersytetu Warszawskiego pt. Comparison of Geodynamics of Terrestrial and Icy Planets

oraz Konrad Kossacki z Uniwersytetu Warszawskiego i Wojciech Markiewicz z Instytutu Maxa Plancka pt. Small-Scale Trench in the North Polar Region of Mars: Evolution
of Surface Frost and Ground ice Concentration.
Mateusz Wolski napisał:

W ten czwartek (9 października) organizujemy w Warszawie spotkanie z okazji obchodów World Space Week
Beda ludzie z PTA, SKA, SKIK i SGAC. Pewnie ponad 30 osób.
Mam nadzieje ze członków MSP nie zabraknie z nami
Bedzie to świetna okazja, aby poznać młodych profesjonalistów i pasjonatów
eksploracji kosmosu z całej Warszawy.

Spotykamy sie o 19 pod gmachem ITC PW. Następnie idziemy do pubu Cztery Szklanki (ul. Śniadeckich 17).
W razie czego proszę dzwonić do mnie (Mateusz Wolski 504 929 184)

Do zobaczenia,
Mateusz Wolski
SGAC
Właśnie trwa spotkanie Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego
40th annual meeting of the Division for Planetary Sciences of the American Astronomical Society, 10- 15 October 2008, Cornell University, Ithaca, NY
Jest w programie sporo wystąpień o tematyce marsjańskiej, około 60.
Jeśli ktoś jest zainteresowany to poniżej link do programu imprezy:
http://www.abstractsonlin...tions.asp?MKey={35A8F7D5-A145-4C52-8514-0B0340308E94}&AKey={AAF9AABA-B0FF-4235-8AEC-74F22FC76386}
Aby odszukać wystąpienia o tematyce marsjańskiej (dostępne są abstrakty większości z nich) wystarczy wpisać w wyszukiwarkę MARS.
Warsztaty pt. “Third MSL Landing Site Workshop” odbyły się w dniach 15-17.10.2008r w Kanadzie.
Co najciekawsze jest dostępnych wiele bardzo ciekawych materiałów z tych warsztatów.
Jeśli ktoś chce prześledzić jak wygląda proces wyboru miejsca do lądowania na Marsie to ma niepowtarzalna okazję. I nie są to doniesienia prasowe lecz rzetelna analiza naukowa poparta liczbami i danymi z aparatury pomiarowej. Sami zobaczcie.
http://hirise.seti.org/MS.../workshop3.html

Ostrzegam jest tego dużo.
Ściągnąłem dwa
Ukazały się materiały z 20 mitingu MEPAG (Mars Exploration Program Analysis Group), który odbył się w dniach 3-4 marca 2009r w Rosslan w Virginii.
http://mepag.jpl.nasa.gov/meeting/mar-09
Nie są to co prawda jakieś poważne dokumenty, przypominają raczej pokaz slajdów puszczanych podczas prelekcji, niemniej jednak można tam znaleźć interesujące informacje i sporo fajnych fotek i rysunków.

Są między innymi materiały o misji ExoMars
http://mepag.jpl.nasa.gov...AG_09_Final.pdf

MSL
http://mepag.jpl.nasa.gov...ation-Final.pdf

oraz Japońskim programie eksploracji Marsa
http://mepag.jpl.nasa.gov...G_March2009.pdf
W dniach 23-27.03.2009r odbyła się 40th Lunar and Planetary Science Conference, Sporo tematów poświęconych było badaniom Marsa. Poniżej link do programu konferencji:
http://www.lpi.usra.edu/m...pdf/program.pdf
Są dostępne dwustronicowe streszczenia wystąpień zawierające często zdjęcia, rysunki, wykresy. Sporo interesującego materiału w zwięzłej formie zebranego w bloki tematyczne.
Link do przykładowego zbioru materiałów na temat: Phoenix: Exploration of the Martian Arctic
ftp://ftp.lpi.usra.edu/pu...009/full101.pdf
Poniżej link do strony konferencji
Joint Annual Meeting of LEAG-ICEUM-SRR
Cape Canaveral, Florida 28-31,09.2008
http://www.lpi.usra.edu/meetings/leagilewg2008/

Jest dostępnych sporo ciekawych materiałów dotyczących eksploracji księżyca w tym załogowej.
Materiały z 40th Lunar and Planetary Science Conference (2009):
PHOENIX: EXPLORATION OF THE MARTIAN ARCTIC
http://www.lpi.usra.edu/m...pdf/sess101.pdf
05.08.2009 miało miejsce wystąpienie Roberta Zubina przed komisją Augustine. Jest to komisja złożona z niezależnych ekspertów i powołana przez prezydenta Obamę w maju tego roku. Jej zadaniem jest wybranie, z pośród kilkuset możliwości, trzech najlepszych opcji rozwoju astronautyki załogowej NASA i zarekomendowaniu ich prezydentowi USA. Do tej pory liczbę rozważanych kierunków rozwoju zredukowano do siedmiu podstawowych. Trzy z nich uwzględniają dotychczasowy poziom finansowania, natomiast cztery następne wymagałyby wzrostu nakładów. Wśród owych siedmiu opcji jest również program załogowych lotów na Marsa. Więcej na ten temat i to po polsku na stronie Kosmonauta.net:
http://www.kosmonauta.net...-nasa&Itemid=72

Zapewne z tego względu poproszono Zubina, jednego z największych entuzjastów załogowej eksploracji Marsa, o wyrażenie swojej opinii na temat przyszłości załogowych lotów NASA.
Jest kilka newsów na Stronie TMS, w tym treść wystąpienia Zubina do pobrania w PDF (dziewięć stron niestety bez slajdów) :
http://www.marssociety.or...imonyAugustine/

Całe 30 minutowe wystąpienie można obejrzeć na stronie Kosmonauta.net
http://www.kosmonauta.net...-nasa&Itemid=72

Mam nadzieję, że wśród trzech zarekomendowanych opcji rozwoju astronautyki znajdzie się załogowy lot na Marsa, a Prezydent Obama wybierze właśnie tą ambitną wizję obecności człowieka w kosmosie. Decyzje, które zapadną już wkrótce mogą mieć decydujący wpływ na rozwój lotów załogowych w najbliższych latach a być może w następnych dwóch dekadach.
Trzymamy kciuki!
Od 19.09.2009 rozpocznie się w Warszawie Festiwal Nauki.
Jednym z tematów debat głównych będzie podbój kosmosu, a konkretnie: Człowiek w Kosmosie; Miejsce Polski w kosmicznym wyścigu. Głos w debacie zabiorą między innymi:
gen. Mirosław Hermaszewski (pierwszy polski kosmonauta);,
prof. Zdzisław Kłos (Centrum Badań Kosmicznych, PAN);,
doc. dr Paweł Moskalik (Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, PAN);,
prof. Piotr Wolański (przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych, Politechnika Warszawska);,
prowadzenie: dr Stanisław Bajtlik (Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, PAN)

Poza tym będzie wykład dr hab. Aleksego Bartnika z Wydział Fizyki UW pt. Życie na Ziemi i na Marsie
Oraz dzień otwarty w CBK 20.09.2009 z serią ciekawych wykładów o eksploracji kosmosu, niestety nie związanych tematycznie z Marsem.
Tyle udało mi się znaleźć tematów związanych z astronautyką w programie imprezy.
Szkoda, że MSP tam nie będzie. Impreza cieszy się coraz większą popularnością i można by ją wykorzystać do propagowania idei załogowych lotów na Marsa i prezentacji dotychczasowych osiągnięć w eksploracji Czerwonej Planety. Dobrze przygotowana multimedialna prezentacja mogła by wzbudzić spore zainteresowanie. Poza tym można by taką prezentację wielokrotnie wykorzystywać na podobnych imprezach o zasięgu lokalnym lub na uczelniach i w szkołach.
Znając SKA to na pewno wcisną gdzieś swoje stoisko, a to duża szansa, że i Skarabeusz się pojawi. Pozostaje trzymać kciuki, że Bart będzie na miejscu trzymał rękę na pulsie.

Dzięki, Robert za tego niusa, przekazałem info Mateuszowi i na spotkaniu z Bartem 18 września poruszy ten temat, więc jestem dobrej myśli.
W dniach 13-18.09.2009 w Poczdamie w Niemczech odbył się European Planetary Science Congres 2009.

Sporo miejsca poświęcono tam badaniom Marsa. Dwa duże bloki tematyczne:
New results from Mars: Interior and Surface.
Poniżej link do szczegółowego programu wystąpień:
http://meetingorganizer.c..._programme/1733
i posterów
http://meetingorganizer.c..._programme/1733

oraz Water & ice in the upper surface of Mars
Poniżej link do szczegółowego programu wystąpień:
http://meetingorganizer.c..._programme/1771
i posterów
http://meetingorganizer.c..._programme/1771
wszystko z dostępem do dwustronicowych abstraktów.
Mars był również tematem wystąpień w innych blokach tematycznych.
General Planetology: 4 razy,
Terrestrial Planet Atmospheres: 16 razy w tym 2 wystąpienia na temat interpretacji wyników z ladownika Mars Phoenix.
Numerical modeling of planetary processes: 4 razy,
Dynamics of celestial Dobies: 3 razy

Wśród autorów wystąpień znalazłem czterech pochodzących z polskich uczelni oraz dwóch z zagranicznych uczelni o polsko brzmiących nazwiskach.

M. Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych.
Water and related chemistry in the Solar System. A Guaranteed Time Key Programme for Herschel.

M. I. Błęcka z Centrum Badań Kosmicznych oraz J. Gurgurewicz z Instytutu Nauk Geologicznych PAN
Detection of weathered basaltic materials on Valles Marineris region on Mars - results of numerical and laboratory modeling.

K. J. Kossaki z Instytutu Geofizyki UW
Phoenix Mars Lander: Robotic Arm Camera images of the surface and sublimation of exposed Snow Queen water ice.

W. Markiewicz z Instytutu Maxa Plancka

M.A. Wieczorek z Institut de Physique du Globe de Paris


Jest już dostępny program 9 Europejskiej Konwencji Mars Society (IX EUROPEAN MARS SOCIETY CONVENTION), która odbędzie się w dniach 15-17.10.2009 w Bergamo we Włoszech. Wśród prelegentów nie zabraknie, znanych nam wszystkim członków i sympatyków Mars Society Polska.

Mateusz Józefowicz - Introduction to Polish Mars Society
Sebastian B. Rodak and Wojciech Głażewski - "Skarabeusz: Polish URC Rover"
Jan Kotlarz - "RODM: Mars Surface Modelling Software"
Joanna Kozicka and Janek Kozicki - "Martian Architectural Solutions and the Polish Hab Project"

Poniżej link do programu imprezy:
http://www.marssociety.it/

Z programu imprezy można wywnioskować, że biorą w niej czynny udział zaledwie 4 europejskie oddziały The Mars Society. Zapewne są to najsilniejsze, najlepiej zorganizowane i mogące pochwalić się jakimiś rezultatami oddziały czyli Włosi, jako gospodarze, Francuzi, Niemcy i Polacy. Dziwi mnie bardzo brak Brytyjczyków.

Mam tylko nadzieję, że z tej konwencji powstanie obszerna relacja i zostanie umieszczona na stronie MSP.
Niestety nie doczekaliśmy się takowej z rywalizacji łazików na zawodach URC w Stanach.
X Europejska Konwencja Mars Society odbędzie się w Polsce w 2010r!
Tak przynajmniej wynika z relacji z IX Europejska Konwencja Mars Society Bergamo 2009, którą można przeczytać na stronie serwisu Mars24info.
http://www.mars24.info/

Jak nasza delegacja wróci z konwencji to być może dowiemy się więcej na ten temat.
W dniach 21-22 października 2009 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędą się Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK.
Jedną z atrakcji imprezy ma być łazik marsjański. Zapewne będzie to Skarabeusz prezentowany przez SKA.
Poniżej link do strony PW informującej o targach.
http://www.polibuda.info/art11975
Opisałem swoją przygodę ze Skarabeuszem tutaj:
http://skarabeusz.edu.pl/...-sie-skarabeusz
nie było sensu wklejać tego samego na naszej stronie. Chyba że, marcusos, możesz skopiowac ten tekst i wkleić jako artykuł na stronie MSP. Jestem jego autorem, więc pozwalam

Parę słów o konferencji w Bergamo też napisałem dla Kory z PlanetPR, to info miało pojawić się na stronie Skarabeusza, ale coś nie widać. W każdym razie jest tutaj:
http://planetpr.pl/Kosmic...how,news_id,846

Ostatnio jestem tak przygnieciony robotą, że nie mam czasu nic napisać. Mogę Was tylko zapewnić, że dzieje się tak wiele, jak nigdy w historii Mars Society Polska
W dniach 1-5.03.2010 w Woodlands (Texas, USA) odbyła się 41st Lunar and Planetary Science Conference. Jak zwykle zostały na niej zaprezentowane najnowsze wyniki badań Układu Słonecznego w tym oczywiście Marsa. Na stronie konferencji dostępne są dwustronicowe abstrakty pogrupowane tematycznie. Omawiana była między innymi lotna wersja kamery dla misji MSL.
http://www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc2010/
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potęga ÂŤ Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose