Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Przepisy ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z póĽn. zm.) nie pozwalaj± na ponown± rejestrację auta, które zostało w Polsce wyrejestrowane. Ministerstwo Infrastruktury chce to jednak zmienić. Ma być zatem możliwa rejestracja pojazdów tych osób, które wyjechały do pracy w innym państwie i zabrały ze sob± swoje auta.
Tylko ci±gnik i przyczepa
Legalne poruszanie się samochodem w innym państwie, jeżeli pozostaje się tam przez co najmniej kilka miesięcy, jest możliwe po ubezpieczeniu i zarejestrowaniu pojazdu w danym państwie. W tym celu trzeba wcze¶niej wyrejestrować samochód w Polsce. Osoby, które wyjeżdżaj± do pracy do innych państw i zabieraj± swoje samochody, dowiaduj± się w wydziałach komunikacji, że po powrocie za kilka lat nie będ± mogły ponownie zarejestrować auta. Okazuje się, że obecne przepisy pozwalaj± na ponown± rejestrację jedynie pojazdu odzyskanego po kradzieży, zabytkowego, unikatowego. Można ponownie zarejestrować jedynie ci±gnik i przyczepę rolnicz±. Taka konstrukcja przepisów powoduje, że czę¶ć osób, które wyjechały do innych państw na kilkuletnie kontrakty, musi zostawić swoje auta za granic±.
Inicjatywa resortu
Ministerstwo Infrastruktury dostrzegło ten problem i w projektowanej ustawie o dopuszczeniu pojazdów do ruchu, która ma zast±pić czę¶ć przepisów obecnie znajduj±cych się w kodeksie drogowym, proponuje, aby do listy pojazdów podlegaj±cych ponownej rejestracji dodać auta, które zostały wcze¶niej wyrejestrowane w celu ich rejestracji za granic±.
- Obecnie luka uniemożliwiaj±ca ponown± rejestrację pojazdu jest poważnym problemem, który jaki¶ czas temu nie był dostrzegany. Dobrze, że ministerstwo postanowiło rozwi±zać tę problematyczn± dla wielu osób kwestię - mówi prof. Ryszard Stefański z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.
Ministerstwo planuje skierować projekt nowej ustawy do Sejmu dopiero w drugim półroczu. Teresa Jakubowicz, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, stwierdza, że do tego czasu organy rejestruj±ce prowadz±c postępowanie administracyjne w zwi±zku z rejestracj± takich pojazdów powinny kierować się nie tylko literalnym stosowaniem kodeksu drogowego, ale również zasadami prawa konstytucyjnego oraz postępowania administracyjnego.
Żródło : http://prawo.gazetaprawna.pl/
73 koledzy
no to pięknie. hah.
Nie rozumiem, niby czemu nie można by ponownie rejestrować auta....