ďťż

Projekt SESCMA - Ochrona, bezpieczeństwo, ...

site
Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Chciałbym zająć się w tym temacie ważnymi sprawami związanymi z zarzadzaniem bezpieczeństwem zarówno projektu jak i czegość co roboczo nazwałem Space Exploration Security & Crisis Managament Activity w skrócie (SESCMA)

Zawodowo zajmuje się zarządzaniem bezpieczeństwem, kryzysówką oraz ciagłością działania biznesu w dużej międzynarodowej firmie. Kieruje zespołem 60 ludzi i mam świadomość tego jak bardzo ważnym tematem jest to czym chciałbym się zająć w Mars Society - bezpieczeństwo.

Nie dysponuje nadmiarem wolnego czasu, nie jestem też naukowcem. Jestem pasjonatem swojej pracy, rozwoju cywilizacji i wielu spraw związanych z nami - ludźmi, z tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Mam nadzieję, żę w najbliższym czasie uda mi się Was przekonac do tego że warto w ramach projektu wyprawy na Marsa i w ogóle eksploracji kosmosu zając sie również tym elementem.


Projekt SESCMA - to brzmi... profesjonalnie
Proszę, przybliż nam temat, abyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy.
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to proponuje zająć się n/w segmentmi cząstkowymi:

A/ Segment projektu SESCMA - dotyczący samego projektu Mars Society i podprojektów realizowanych na jego potrzeby
B/ Segment projektu SASCMA - dotyczący eksploracji Marsa i przestrzeni kosmicznej

Na początku chciałbym skupić się na segmencie A. Widzę tu kilka przstrzeni wartych zainteresowania ze względu na stopień zaawansowania pomysłów i projektów. W zakresie bezpieczeństwa tego segmentu mógłbym wyróżnić obszary, w których należy podjąć się pracy:

1. Ochrona fizyczna i zabezpieczenie techniczne obiektów, obszarów gdzie skupione są prace projektowe np. projekt bazy marsiańskiej w Toruniu i badania nad tymi elementami bezpieczeństwa w odniesieniu do eksploracji Marsa i przstrzeni kosmicznej

2. Ochrona osób VIP niezwykle ważnych dla projektu lub też gości VIP zapraszanych do udziału w różnych konferencjach i sympozjach na terenie Polski. Ten obszar jest co prawda pobocznym elementem i jako tako dla samego rozwoju projektu Mars Society może nie miec znaczenia, jedak ująłem tu propozycję w tym zakresie.

3. Zabezpieczenie kryzysowe, w tym zachowanie ciągłości działania projektów w przypadku wystąpienia incydentów i sytuacji kryzysowych - opracowanie procedur i planów ciągłości działania zarówno cząstkowych jak i całościowego i badania nad tymi elementami bezpieczeństwa w odniesieniu do eksploracji Marsa i przstrzeni kosmicznej.
Tu wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem adaptacja dla potrzeb projektu normy BCM BS 25999. Pozostaje sprawa otwartą w jakiej formie można opracowywać i przygotowywać plany czy scenariusze postępowania. Oczywiście najlepsze są programy zawierające elementy sztucznej inteligencji i zestawy baz danych. Potrzeba tu jednak dużej wiedzy w zakresie programowania takiego softwer-u z wykorzystaniem technologii wizualizacji 3D.

4. Doradztwo, zbieranie i przetwarzanie informacji niezbędnych dla zabezpieczenia właściwej pracy nad projektami (tzw. ochrona kontrwywiadowcza informacji, ochrona informacji wrażliwych i poufnych). Tu warto sie tym tematem zainteresować. Napewno wiele pomysłów i projektów jest unikalnych albo takimi będzie.

Jeżeli chodzi o segment B obszarem, na którym obecnie skupiłbym swoją uwagę jest przede wszystkim prowadzenie projektów badawczych cząstkowych w zakresie nowych technologii i rozwiązań dla bezpieczeństwa projektu Mars Society oraz dla eksploracji przestrzeni kosmicznej i Marsa. Tutaj oprócz oczywistych rozwiązań związanych z obecną technologią eksploracji przestrzeni kosmicznej. Należałoby się skupić na wielu kwestiach w zakresie sprzętu i wyposażenia zarówno indywidualnego jak i zbiorowego, bazy, środków transportu, środków ochrony indywidualnej, itp. potencjalnych zagrożeń, możliwych scenariuszy wydarzeń, procedur postępowania itp.

W obu segmentach należy wziąć pod uwagę różne zdarzenia jakie może wywołać świadome i celowe, lub też przypadkowe działanie najsłabszego ogniwa w każdym skomplikowanym systemie - człowieka.

Wodze fantazji można popuścić a nawet jest to wskazane. Tak naprawdę mało wiemy na temat tego, z czym może przyjść nam się w przyszłości zmierzyć. Nie sądzę by za czasów mojego życia doszło do masowej eksploracji kosmosu i innych planet. Kiedyś jednak to zrobimy, i życie jednego pokolenia jest zbyt krótkie więc wiem, że wiele robimy dla potomnych. To oni będą zdobywac kosmos i inne planety.

Wierzę jednak, że warto by było się skupic również na takich aspektach o jakich powyżej.
Czy moglibyśmy na początek zająć się segmentem A? Jakie zagrożenia widzisz dla toruńskiej bazy marsjańskiej? Jak rozumiem, dopiero po ich wyliczeniu moglibyśmy proponować środki zapobiegawcze?


Bardzo ciekawy temat. W naszych obecnych działaniach właściwie nieobecny, głównie z powodu braku czasu. Mam nadzieję, że pociągniesz temat i wesprzesz projekt budowy bazy.
No cóż, aby móc szczególowo mówic o zagrozeniach nalezało by miec więcej informacji na temat bazy, lokalizacji, infrastruktury, mediów, potoków ludzkich, ilości pojazdów w obrebie, innych obiektów itp.

Ogólnie mogą być dwie grupy. Spowodowane działanością człowieka. Tu świadomym działaniem lub przypadkowym, nieumyślnym. Na pewno będzie występowało zagrozenie zdarzeniami pospolitymi, uszkodzenia mienia, kradzieże, dewastacje. W przypadku organizacji sympozium, konferencji, pokazów przy dużej ilości uczestników będą występowac zagrożenia masowe. Poza tym mogą zdarzać się incydenty, naruszenia terenu, obiektów i infrastruktury. Nie wykluczone, że mogłoby dochodzić do aktów naruszenia nietykalności osób przebywających w bazie. Proszę wziąść pod uwagę (w przypadku długotrwałego pobytu osób w bazie w ramach badań) zdarzenia wynikające z sytuacji długotrwałego pobytu w izolacji itp.

Drugie zagrożenia to takie spowodowane działaniem sił natury. Nie każde tego typu zdarzenie da się z wyprzedzeniem przewidzieć. W tej grupie równiez możemy miec do czynienia z incydentami, które są w stanie zaburzyć główne, kluczowe funkcje działania bazy a tym samym przerwać łańcuch ciagłości działania. Wtedy będziemy mieć do czynienia z incydentem, który przy braku planów cząstkowych, całościowych reagowania i powrotu do normalnego stanu może przerodzić się w kryzys a w konsekwencji błędnych decyzji doprowadzić do zaburzeń o poważnym stopniu lub nawet doprowadzic do upadku, destrukcji całego projektu.

Niestety, nie można sie oszukiwac ale najsłabszym ogniwem w wszelkiego rodzaju duzych przedsięwzięciach jest człowiek. Ale także on wymaga skoordynowanych, przemyslanych i zaplanowanych działań. W sytuacji kryzysowej tylko zespoł wczesniej przygotowanych scenariuszy, planów pozwala zachować zdrowy rozsądek i działać w miarę racjonalnie.

Błędy to ludzka rzecz, sztuka by te błędy nie były maksymalnie krytyczne i destrukcyjne.
Pewnie czytałeś opis analogu bazy marsjańskiej, która ma być postawiona pod Toruniem. Jest on na stronie http://marssociety.pl/ind...unc=select&id=6
Czy na jego podstawie mógłbyś napisać artykuł o zagrożeniach dla bazy umieszczonej nie na Marsie, ale blisko ludzi w umiarkowanym klimacie Ziemi? Ten tekst mógłby być punktem wyjścia do dalszych działań. Póki co piszesz bardzo ogólnie - co z tego wynika dla bazy? Co konkretnie powinniśmy uczynić, aby podnieść jej bezpieczeństwo?
Witam

tak czytałem, i mimo uwzględnienia potencjalnych zagrożeń głównie z zakresu bezpieczeństwa p.poż co na Marsie jest i bardzo trudne ze względu na całkowite wyalienowanie takiej bazy i łatwe ze względu na brak tlenu o tyle baza analogiczna tu na Ziemi będzie podlegac innym uwarunkowaniom. Więc zagrozenie pozarowe będzie inne. Proponuję uwzględnić to przy budowie bazy.

Co do usytuowania bazy to tak jak zaznaczyłem w poprzednim poscie potrzeba mi więcej informacji na temat lokalizacji, infrsaturuktury itp. Bez tego trudno dokonac oceny ryzyka i określić zagrozenia oraz prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Baza tak jak kazdy budynek, budowla będzie podlegać pewnym prawidłom. Ale najpierw muszę miec info odnośnie lokalizacji docelowej i założeń co do ilości osób w bazie, udostepnienia dla osób postronnych, czy teren gdzie ma powstać jest uzbrojony w media (jakie?) drogi dojazdowe, bliskość sąsiedztwa zakładów, itp.


Póki co piszesz bardzo ogólnie - co z tego wynika dla bazy? Co konkretnie powinniśmy uczynić, aby podnieść jej bezpieczeństwo?

Żeby móc coś napisać i wysunąć tezy oraz podać zalecenia muszę wiedziec coś więcej na temat bazy analogicznej niż wynika to z opisu. Czy macie już wybrane konkretne docelowe miejsce gdzie powstanie, itp jak w poprzednim poście.

Postaram się na koniec tygodnia przygotować wstępną ankietę by zdefiniować pewne aspekty bezpieczeństwa.
Miejsce na razie nie jest określone - wciąż trwają negocjacje z władzami miejskimi Torunia. Jest to etap formalno-urzędniczy, który niestety z samej swej natury bardzo długo trwa. Jak tylko pojawią się konkrety, z pewnością o nich powiadomimy.
Dobrze, w takim razie potrzebuje wstępnych informacji:

1. Czy baza będzie obiektem otwartym, tzn czy dostęp do niej planujecie zrobić jako publiczny, czy będzie obiektem zamknietym, wygrodzonym dostępnym dla tylko z góry określonej grupy użytkowników? Jeżeli zamkniętym to pojawia się potrzeba stworzenia spójnego systemu kontroli dostępu i autoryzacji danych uzytkowników.

2. Jaki obszar terenowo (np. pow. w m.kw albo w arach) planujecie zaadoptować na potrzeby bazy?

3. Czy oprócz samej analogicznej bazy planujecie też w jej sąsiedztwie jakieś obiekty czasowe lub stałe?

4. Czy planujecie tam długotrwały pobyt ludzi w izolacji? Jeśli tak to jak długi to ma być jednorazowy pobyt?

5. Czy istnieje według Was potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa fizycznego osób i mienia na obszarze bazy (ochrona zewnętrzna)?

6. Czy projekt bazy traktujecie jako projekt autorski, gdzie wiele elementów jest unikalnych w skali użytkowej, projektowej, technologicznej? Kto i w jakiej formie tworzy dokumentację oraz gdzie i w jaki sposób ona jest przechowywania?

Dalsze pytania pojawią się w trakcie rozważania powyższych kwestji wstępnych.

Pozdrawia
1. Generalnie baza będzie obiektem zamkniętym, jednak będzie udostępniana do zwiedzania, dla wycieczek, imprez masowych, lub wynajmowana na eventy dla firm.

3. Na pewno jakieś niewielkie budynki zaplecza się pojawią.

4. Symulowane misje będą się odbywały, prawdopodobnie do 2 tygodni w całkowitym odosobnieniu.

5. Tak.

Tyle mogę ze swojej strony. Więcej nie wiem, bo projekt jest pilotowany przez Mateusza i to on zna wszystkie szczegóły. Na razie mamy małe urwanie głowy związane z łazikiem Magma, ale w lipcu powinniśmy wrócić do normalnego trybu pracy i kontynuować prace nad powstaniem bazy.
W zwiazku z tym należy zaprojektować cały system ochrony i bezpieczeństwa. Do tego nalezy podejść juz na etapie projektowania i rozplanowywania miejsca gdzie ma powstac baza. Aby móc się podjąć takiego poszukiwania rozwiązania potrzebne są plany architektoniczne wraz z rzutami i aksometrią plus założenia dotyczace ilości osób jakie codziennie będą przebywać i pracować w bazie wraz z infrastrukturą towarzyszącą, tzn. planowane drogi wewnętrzne, budynki (budowle) towarzyszące, ilość i rodzaj mediów jakie mają byc podłączone do bazy, jakiej powierzchni teren będzie potrzebny dla powstania bazy, czy planujecie parkingi dla pojazdów - ile i jak duże, ile imprez masowych przewidujecie w miesiącu dla publicznego dostępu (proszę pamietać że są to imprezy, gdzie na raz ilość osób wynosi 1000 i więcej w ciagu godziny na terenie otwartym i 300 w pomieszczeniach zamkniętych), ile konferencji i na ilu uczestników szacujecie takie sympozja.

Mając te rzeczy mógłbym wstępnie oszacować ryzyko, oraz zaplanować wstępnie rodzaje i poziomy zabezpieczeń technicznych i systemów zarządzania bezpieczeństwem wraz z systemem posterunków i stanowisk ochrony.

W razie możliwości przekazania takich rysunków i planów poproszę o kontakt na priv lub na e-mail.
W obecnej chwili lepiej skupić się na opracowaniu kwestii bezpieczeństwa dla Bazy Marsjańskiej niż dla jej analogu, który ma być wybudowany w Toruniu.
Spójną koncepcję bazy marsjańskiej mamy zawartą w pracy Janka Kozickiego. Na jej podstawie można pokusić się o opracowanie, na razie czysto teoretycznych, zasad i procedur bezpieczeństwa dla tego konkretnego obiektu eksploatowanego w warunkach marsjańskich.
Natomiast jednym z zadań analogu będzie weryfikacja przyjętych rozwiązań teoretycznych poprzez ich praktyczne zastosowanie w warunkach symulacji bazy marsjańskiej.

Względami bezpieczeństwa dotyczącymi analogu będzie można się zająć gdy będzie więcej konkretnych informacji na jego temat.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reszka.htw.pl
  • All right reserved.
    © Internet to potęga ÂŤ Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose