Internet to potÄga ÂŤ ObserwujÄ, myĹlÄ, piszÄ â serwis Goldenrose
Okazuje się ze najlepiej chronione lasy deszczowe są w Indochinach oraz Ameryce środkowej. Miejsca gdzie ochrona lasów praktycznie nic nie daje to Afryka środkowo wschodnia oraz północna cześć Ameryki południowej.SKUTECZNOść OCHRONY LASóW DESZCZOWYCH
DOBRA: Malezja, Tajwan, Jamajka, Kostaryka
NIEWYSTARCZAJąCA: Nikaragua, Kamerun, Peru, Ekwador, Wybrzeże kości słoniowej, Madagaskar, Boliwia
TRAGICZNA: Sierra Leone, Kambodża, Gwatemala, Parawaj
źródło: http://news.mongabay.com/2007/0709-wright_fires.html
NIEWYSTARCZAJąCA: Nikaragua, Kamerun, Peru, Ekwador, Wybrzeże kości słoniowej, Madagaskar, Boliwia
TRAGICZNA: Sierra Leone, Kambodża, Gwatemala, Parawaj Tu działa współczynnik ekonomiczny. Drewno z tych regionów jest niskiej klasy ale wykorzystują je w nadmiarze.
Wycinka lasów równikowych jest BARDZO zgubna..., ale my się o tym nie przekonamy tylko przyszłe pokolenie. Nie mam co się zagłębiać w szczegóły ekologiczne...
A ja sadzę że już powoli zaczynamy się przekonywać o zgubności wycinki lasów deszczowych.
Anomalia pogodowe ostatnich lat, to według mnie właśnie początek procesu kształtowania się nowego, nienaturalnie zmienionego klimatu, który będzie miał wpływ na każdy organizm żywy.
Weźmy pod uwagę same zimy, które ostatnimi czasy są albo bardzo surowe, albo zbliżone do spokojnej sielanki.
Co prawda za sniegiem nie tęsknię, wręcz przeciwnie, ale trzeba zrozumieć że żadne zachwianie naturalnego procesu nie wychodzi nigdy na dobre.
przekonywać o zgubności wycinki lasów deszczowych oni nie tylko my. U nich na razie nic się nie dzieje oprócz zmiany krajobrazu. My już dostaliśmy małą dawkę efektu nachalnej ingerencji człowieka w naturę. Ty Inkwizytor, podajesz abiotyczny czynnik
Czekam z niecierpliwością.
Ostatnimi czasy ta tematyka zaczyna mnie interesować coraz bardziej.
Chciałbym obejrzeć film "Niewygodna prawda", który traktuje również na takie tematy, niestety narazie jeszcze nie było mi dane.
Czy ktoś widział już może ten film, i może go polecić, z krótkim komentarzem?
Czy ktoś widział już może ten film nie widziałem, nie słyszałem. Zaraz się zajmę meteorologią. Dam Ci znać
Ja oglądałem i jest to jeden z najbardziej pouczających filmów jakie widziałem, jest on w formie wykładu, w miedzy czasie pokazywane sa obrazy i rózne filmiki, takie co kawałęk są odskocznie i normalny film leci, potem znowu wykład poakzuje wystkim wykresy itp, jesli nie ogladaliście jeszcze tego filmu to musicie koniecznie obejzeć, pokazane sa mapy z przed kilkudizeisieciu lat i teraz, nawet niewieidząłem ze mapy świata tzreba od kilkunastu lat sa niewazne, ponieważ tak sie zmienił nasz świat, nie tylko pokrywa lodowa ale takze jeziora i obszary zalewowe, wyspy itp. Co wazne, Alan Gore przedstawia USA (swój kraj) w tragicznym świetle, i jako jednegoz głównych winowajców, odnośnie spalin, wydobywania surowców naturlalnych, zabijania zwuierząt na biegunach itp. podał ciekawostki np takie, czemu wiekszość krai na świecie nie hcce produkować u siebie lub sprowadzać samochodów z USA? bo samochody w usa produkują wiecej spalin i w pozostałych krajach przekroczyły by normy emisji spalin kilkakrotnie.
Najbardzije podobało mi sie to jak mówił o epoce o ostatniej epoce lodowcowej, , robiło sie na ziemi ciepło, to lodowce topniały i jeziora w usa, to wystzko wpływałoo do morza zimne i wpłyneło o tak na przyrode ze zmieniło obieg ciepłych pradów morskich i zmeniło na zimne, szczególnie koło eurpy i stało sie tak ze na długi czas europa była pod pokrywą lodową, teraz robi sie coraz cieplej ale nie ma jzu co sie topić w usa zeby wpłyneo do atlantyku północnego, ale po chwili mówi "zaraz zaraz, przeciez mamy arktykę która włsnie topnieje" i przedstawia komputerowe grafiki jak to moze wygladać.
POLECAM!!
Widzę że muszę sobie looknąć na film bo z tego co Timi Rainforest, opisuje to jakaś ładna emisja