Internet to potÄga ÂŤ ObserwujÄ, myĹlÄ, piszÄ â serwis Goldenrose
Rozpocznę ten quiz następującym pytankiem:Jak się nazywał lokaj Napoleona Bonaparte,który towarzyszył mu na Wyspie św.Heleny aż do śmierci cesarza? Napisał potem wspomnienia w których zawarł ciekawe spostrzeżenia dotyczące stanu agonii cesarza.Na ich podstawie współczesni badacze doszli do wniosku że Napoleon mógł zostać otruty a nie jak wcześniej sądzono że był chory na raka żołądka.
Luis Marchand- był kamerdynerem i w oparciu o jego wspomnienia Sten Forshufvud i Ben Weider zestawili objawy i wysunęli tezę o otruciu arsenem. Wspomnienia pisał również Gratien Bertrand.
Aczkolwiek należy wątpić, najnowsze bowiem badania wskazują na to, że Napoleon zmarł na raka żołądka. Na podstawie współczesnych badań stwierdzono, że nawet przy współczesnej medycynie Napoleon przeżyłby najwyżej 1 rok, cierpiał na zaawansowaną chorobę rakową, pojawiły się już przerzuty.
Polecam Nature Clinical Practice Gastroenterology & Hepatology ze 1/2007
Zgadza się! Teraz twoja kolej!
Jest uważany za pioniera szybownictwa. Konstruował szybowce jedno i dwupłatowe. Proszę podać jego imię i nazwisko, lata jego życia oraz okoliczności śmierci
Otto Lilenthal
to nie jest pełna odpowiedź
Otto Lilenthal- niemiecki konstruktor szybowców, żył w latach 1848-1890. Zginął podczas próby szybowca 09.08.1890r.
uznaje, chociaż dokładnie to zmarł w wyniku odniesionych ran po próbie lotu na szybowcu. Twoja kolej
Jaki był ulubiony mundur Napoleona Bonaparte? Ów mundur cesarz Francuzów nosił najczęściej ze wszystkich a zwłaszcza podczas bitew.
Quiz trochę zdechł, może warto go ruszyć z miejsca
Ponieważ kolegi Cnivy nie ma, więc odpowiem, że ulubionym mundurem Napoleona był uniform pułkownika szaserów gwardii.
A teraz pytanie, postaram się, żeby było proste w miarę
Kiedy we Francji uchwalono pełną amnestię dla komunardów (uczestników Komuny Paryskiej - przyp Viss.)? Proszę o podanie daty dziennej.
Jakaś podpowiedź ? :D
Ojej, nie myślałem, że będzie aż takie trudne
Podpowiedź, hmmm.... To była środa, a w Paryżu było gorąco i śmierdziało... Zaczynał się Wielki Smród... Środek lata...
Powodzenia
Kiedy we Francji uchwalono pełną amnestię dla komunardów (uczestników Komuny Paryskiej - przyp Viss.)? Proszę o podanie daty dziennej.
14 lipca 1880 r.
Viss nam zaginął, także co do zadania kolejnego pytania, odwołuję się do zasady: kto pierwszy, ten lepszy.
To może ja.
Proszę podać nazwiska dwóch głównych normanistów XIX wieku. Pytanie nie jest łatwe, więc podpowiem, że opisywałem och już na Historicusie
August Ludwig von Schlözer i Michaił Pietrowicz Pogodin ?
Pogodin się zgadza ale Schlözer zmarł w 1809 a swoje prace dotyczące początków Rusi ogłosił jeszcze w XVIII wieku (Allgemeine nordische Geschichte w 1772. Co prawda w 1802-1809 ukazał się jego przekład Nestora ale w zasadzie jego komentarze tam zawarte nie były już tak istotne jak praca wcześniejsza). Owszem, Schlözer był niezwykle wybitnym badaczem ale jego wkład do teorii normańskiej nie był tak duży jak pogodinowski, czy drugiego z badaczy o których proszę. Podpowiem, że drugi też był Rosjaninem.
P.S. W moim poście popełniłem błąd określając Schlözer XIX historykiem ale należało to zweryfikować Zaraz to poprawię aby inni się nie złapali na mój błąd.
W moim poście popełniłem błąd określając Schlözer XIX historykiem ale należało to zweryfikować panie dr chaemuaset, pana opracowanie wprowadziło mnie w błąd. Schlözer zmarł faktycznie w 1809 co sprawdziłem i przyjąłem iż być może jego badania i osiągnięcia na powyższy temat miały miejsce właśnie w początkach XIX wieku jeszcze przed jego śmiercią.
chaemuaset napisał/a:
W moim poście popełniłem błąd określając Schlözer XIX historykiem ale należało to zweryfikować
panie dr chaemuaset, pana opracowanie wprowadziło mnie w błąd. Schlözer zmarł faktycznie w 1809 co sprawdziłem i przyjąłem iż być może jego badania i osiągnięcia na powyższy temat miały miejsce właśnie w początkach XIX wieku jeszcze przed jego śmiercią.
chaemuaset napisał/a:
ale należało to zweryfikować
Zweryfikowałem na tyle na ile było to możliwe. Nie sięgnąłem do opracowań tj. Allgemeine nordische Geschichte czy jego przekładu Nestora Przepraszam Szymku Mam ostatnio zbyt zaczepny w dyskusjach ;P Tak czy inaczej proszę o drugiego historyka - jest w poście, w którym jest Pogodin. Podpowiem, że różnił się od Pogodina między innymi podejściem do źródeł dotyczących genezy Rusi.
Drugim z tych historyków był Ernest Kunik. Niech pytanie zada kto ma ochotę
To może ja
Podczas wojny secesyjnej Wielka Brytania pozornie zachowywała neutralność, a tak naprawdę sprzyjała Konfederacji - to właśnie z Wysp pochodziły statki, które potem Południe wykorzystywało do walki.
Tak się składa, że sprawa jednego z tych statków otarła się o sąd i została precedensem, bo otóż: Konfederacja zamówiła statek u Anglików, władze USA wnosiły o jego niesprzedawanie tym bardziej, że Anglia deklarowała neutralność. Ostatecznie statek i tak trafił do miejsca docelowego, tyle tylko, że z Madery. Sprawa, jak już wspominałam, trafiła do sądu. Anglicy argumentowali, że owszem, wiedzą jakie mają obowiązki w czasie wojny, ale przecież nie są jej stroną, a statek nie należał do nich. Sąd się nie dał nabrać i stwierdził, że bycie neutralnym oznacza brak jakiejkolwiek pomocy dla którejś ze stron i regulacja brytyjska musi ustąpić przed reżimem prawa międzynarodowego.
Piękny kazus, morał z niego jeszcze piękniejszy, ale to już dla koneserów
Do rozwiązania zagadki w zupełności wystarczy nazwa owego statku.
CSS Shenandoah?
Niestety nie. Statek nazywał się tak samo jak jeden ze stanów w USA
Kolejna podpowiedź - stan, który nosi taką samą nazwę jak ów statek leży nad Zatoką Meksykańską
Floryda?
Nie, ale z nią graniczy
Alabama
Uff, trafiłem?
Tak
Nareszcie
Zaczynał powstanie listopadowe jako kapitan, skończył jako generał, a pod koniec życia został feldmarszałkiem (oczywiście w zupełnie innej armii). Co to za polski oficer?
Bem, Józef Zachariasz.
W samą porę się zjawiłem widzę.
Odpowiedź prawidłowa.
Proszę znaleźć łącznik między barwną fotografią, caloridulem oraz królem Alfonsem XIII.
Odkrycie, którego dokonał Szczepnik
Chodzi o jakiś materiał czy inne cudo, które jest wykorzystywane w fotografii i który udaremnił zamach na króla.
Jeśli to nie jest satysfakcjonująca odpowiedź to ostatecznie mogę poszukać szczegółów
Odpowiedź zaliczona, ale nazwisko brzmi Szczepanik. Nie jest to też ten sam materiał. Szczepanik dokonał kilku wynalazkow w tych dziedzinach.
Pomyliło mi się, pamięć już nie ta co kiedyś
Dobrze, to może takie pytanie:
na podstawie jakiego traktatu (chodzi o nazwę miejscowości w której go podpisano) i z którego roku Rosja otrzymała możliwość uczynienia Morza Czarnego morzem wewnętrznym dzięki wymuszeniu na Turcji zgody na swobodny ruch tylko i wyłącznie rosyjskich okrętów przez Bosfor i Dardanele?
czyżby chodziło o traktat z 23 marca 1878 roku zawarty w San Stefano
Niestety nie.
Traktat o który pytam zawarto jeszcze przed wybuchem wojny krymskiej
Traktat w Adrianopolu 14.IX.1829?
Adrianopol był cztery lata wcześniej
Traktat Unkiar-Iskielessi 23 czerwca 1833.
Bingo!
Zastosowanie jakiego rodzaju broni spowodowało zwiększyło liczbę weteranów wojennych o zmniejszonej liczbie kończyn.
Ha, cóż, trudno zgadnąć o co Ci chodzi i czy to był nowy wynalazek XIX-wieczny, ale może szrapnele.
Uściślijmy że wynalazek ten tyczy broni palnej, nieartyleryjskiej. Szrapnele raczej powodowały zgon niż trwałe okaleczenia.
[ Dodano: 20 Styczeń 2010, 18:55 ]
Bartku amunicja to nie broń
A kula Minie to nie nabój tylko rodzaj pocisku.
Można dodać, że pocisk Minie (będący szczytową formą pocisku podkalibrowego) wymyślono po to, by dało się szybko i prosto strzelać z karabinów gwintowanych ładowanych od lufy.
Do tego czasu wpakowanie kuli do karabinu gwintowanego wymagało użycia większej siły i - mówiąc obrazowo - wbicia jej jak gwoździa do środka i dość długo trwało.
Szybkostrzelność była niska i taka broń nie nadawała się do uzbrojenia mas żołnierskich stanowiących główna siłę na polu walki.
We wbijaniu kuli (ale nie Minie, bo po to ją wymyślono, by tego nie robić) pomagano sobie w ten sposób, że otaczano ją szmatką nasączoną oliwą, którą nazywano... flejtuchem
Nota bene wymyślono wcześniej także odpowiednik pocisku Minie do karabinów gładkolufowych, zwiększający zasięg i celność tej broni, ale przyszłość i tak leżała po stronie karabinów gwintowanych jako mających znacznie większą siłę rażenia.
[ Dodano: 16 Maj 2010, 20:06 ]
Czy może chodzi o François Achille Bazaine?