Internet to potęga « Obserwuję, myślę, piszę – serwis Goldenrose
Dużo mówimy o Marsie, ale zapominamy o jego pięknych satelitach. Czy my¶licie, że ewentualne l±dowanie lub baza na którym¶ z nich byłyby sensowne? Te księżyce s± bardzo tajemnicze - zachęcam do krótkiej, ale jakże intryguj±cej lektury o Fobosie - link poniżej. Czy macie jakie¶ ciekawe propozycje odno¶nie zagospodarowania tych niewielkich ciał? (Oprócz, oczywi¶cie, najpiękniejszego "tarasu widokowego" na Marsa Czytaj o FobosieTrochę o księżycach Marsa było już tutaj: http://www.marssociety.pl...topic.php?t=23. Kto¶ dał to do złego działu.
jeden z księżyców mógłby zostać wykorzystany jako zakotwiczenie dla kosmicznej windy
W sumie 6000km to nie tak wysoko - no ale praktycznie nie jest to możliwe do zrealizowania w tym stuleciu.
Fobos jest jednym z najciemniejszych obiektów w układzie słonecznym o współczynniku odbicia węgla kamiennego. Węgiel ten można by wykorzystać do pokrycia biegunów, spowodowało by to podniesienie temperatury i uwolniło by ogromne ilo¶ci zamarzniętego dwutlenku węgla i wody.
Jak wiemy k±t padania promieni słonecznych w okolicach podbiegunowych jest niewielki. Ponadto ta niska temperatura ... . Wydaje mi się to raczej mało prawdopodobne, iż "posmarowanie" czap lodowych tym pyłem z Fobosa dałoby jakie¶ zauważalne rezultaty. Niemiej jednak - pomysł bardzo ciekawy - mógłby wypalić w póĽniejszym etapie terraformingu. Pozdrawiam!
mars bardzo sie "kiwa" nachylenie osi obrotu do orbity nierzadko jest znaczny... czasami więc te tereny maja dostatek ¶wiatła słonecznego... no chyba ze sie mylę...
Ktos juz o tym pomyslal, chinczycy wybieraja sie w 2009 roku razem z rosjanami:
na fobos
Ostatnio jakos dobrze im sie wspolpracuje: http://www.polsek.org.pl/wiesci/472
--
Wiecej info
polsek??? hmm gdzies to juz slyszalem albo czytalem...
... nazwe macie do niczego, ale za to porzadne artykuly...
PolSEK, czy nie daloby sie z pare artykulow od Was "pozyczyc" ?
Naprawde porzadna strona, bardzo mi sie podoba - naprawde.
No i prosze - oto co znalazlem na stronach polSEK:
Amatorskie plemię o długich uszach
31 Marca 2006 roku ekipa z niemieckiego oddziału AMSAT, amatorskiego ruchu radioamatorów, przechwyciła sygnał z sondy Voyager 1. Sonda jest oddalona aktualnie o ponad 14 miliardów kilometrów od Ziemii. Seans ł±czno¶ci dobrze wróży projektom, jakie maj± zamiar przeprowadzić nasi zachodni s±siedzi . Przymierzaj± się oni do wysłania amatorskiego satelity w kierunku Marsa, a w dalszej perspektywie, i przemieszczaj±cego się po Marsie, balonu .
(Korekta Tomasz Kokowski)
Ze tez takich rzeczy trzeba sie dowiadywac od polseka
"zachodni s±siedzi" to nic innego jak tylko niemiecki odzial Mars Society. Projekt nazywa sie "Archimedes", a planowane jest wyslanie "autostopem", sondy (4,5 kg) podwieszonej pod balonem (15 kg). Archimedes poleci jako dodatkowy pasazer, razem z sonda AMSAT-u.
ARCHIMEDES
ARCHIMEDES is the concept of a small interplanetary space mission with the goal to deploy a balloon within the atmosphere of planet Mars. The super-pressurised baloon is equipped with a scientific payload carrying a high resolution planetary camera...
http://www.marssociety.de...rchimedesEN.php
Sygal z Voyagera 1, przechwycony za pomoca anteny obserwatorium astronomicznego w Bochum.
PolSEK, czy nie daloby sie z pare artykulow od Was "pozyczyc" ?
Naprawde porzadna strona, bardzo mi sie podoba - naprawde.
Nie ma absolutnie zadnych problemow. Z checia wyminielbym sie newsami,
wiekszosc mozna zrobic automatem, zwlaszcza, ze oba serwisy sa na jjednym
kompie;-) Niech ktos wpadnie na kanal irc to sie dogadamy. Z powazniem
Adam Przybyla
Swietnie, doskonale - ale trzeba poczekac az sie szef zglosi
Księżyce mogłyby być wykorzystane do budowy stacji przekaĽnikowej wzmacniaj±cej sygnał (w razie burzy piaskowej zagłuszaj±cej go). A wiadomo, że burze piaskowe na Marsie mog± trwać naprawdę długo. Albo do pozyskiwania surowców. Ten artykół z Fobosem mnie zainteresował. Może to pradawna stacja kosmiczna ? Albo stare wyrobisko. Byleby się tam dostać, to będziemy wiedzieć dokładnie.