Internet to potÄga ÂŤ ObserwujÄ, myĹlÄ, piszÄ â serwis Goldenrose
Skoro jest nowy projekt łazika marsjańskiego MAGMA, niedawno ukazała się krótka relacja na stronie MSP przygotowana przez ticonderoga, to można utworzyć nowy wątek poświęcony temu projektowi. Jeśli dotrą do nas jakieś nowe informacje na temat tego projektu to przynajmniej będzie gdzie się nimi podzielić z innymi członkami i sympatykami MSP.Link do artykułu na stronie MSP: http://www.marssociety.pl...aziki&Itemid=13
Niedługo ma stanąć strona MAGMY, wygląda kosmicznie :). Trochę inny image niż w przypadku Skaraba i dobrze :)
Pozdr.
m
Postaram się w miarę możliwości wrzucać tutaj aktualne informacje. Najbardziej aktualna jest taka, że do soboty planujemy zakończyć montaż podwozia i uruchomić je. W sobotę są dni otwarte naszego wydziału, więc, rozumicie...
Oficjalna nazwa projektu to Mobilny Robot Marsjański MAGMA. Projekt realizowany jest na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej przy współpracy z Instytutem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz stowarzyszeniem Mars Society Polska.
[ Dodano: 06-04-2010, 22:33 ]
Jak się nie mylę to 11.05.2010 w Toruniu odbyła się prezentacja łazika MAGMA, w trakcie spotkania z amerykańskimi astronautami z misji STS-130 Endeavour. Pokazali to nawet w Faktach TVN.
http://www.tvn24.pl/28377..._wiadomosc.html
Szkoda tylko, że na stronie MSP nie ma świeżych informacji o łaziku i przygotowaniach do turnieju URC. Na stronie poświęconej temu projektowi również ich nie ma.
Szkoda szkoda. Możemy zająć się redagowaniem, zamiast dziennikarzy. Tylko wówczas prawdopodobnie nie zdołamy zorganizować wyjazdu :).
Zachęcam głodnych wiedzy do redagowania artykułów na naszą stronę. Wystarczy napisać do koordynatora, żeby udostępnił trochę materiałów o projekcie, a resztę uzupełnić z witryny URC.
Pozdrawiam
m
[ Dodano: 18-05-2010, 20:55 ]
Mnie też doskwiera brak świeżych i obszernych informacji na stronie marssociety.pl. Ale - tak jak mówi Mateusz - najaktywniejsi członkowie MSP zaangażowani są w projekty, a nie w pisanie o nich.
Ostatnia wiadomość dotyczy transmisji z zawodów URC na żywo. Będzie ona na stronie http://www.piap.pl/transmisja_z_marsa/ 4 czerwca. Można będzie też poczatować i śledzić telemetrię łazika.
Zajadam właśnie chińską zupkę, więc mam chwilę, żeby do Was napisać
Jesteśmy w tej chwili w hotelu w Pasadenie i na parkingu testujemy Magmę. Parę dni temu byliśmy z wizytą w JPL i na żywo (przez szybę ) widzieliśmy łazika Mars Science Laboratory składanego i przygotowywanego do startu w 2011 roku. Jutro wyjeżdżamy do Utah i tam będziemy kontynuować testy aż do rozpoczęcia zawodów.
Załączam fotkę Magmy sprzed dosłownie paru minut.
Pozdrowienia ze słonecznej Kalifornii!
Powodzenia!
[ Dodano: 31-05-2010, 20:03 ]
Znamy godzinę początku transmisji: piątek, czwartego czerwca, godzina 20:00! Proponuję otworzyć dwa okienka: jedno ze stroną transmisji, drugie... z tym wątkiem forum
Znamy już następny termin (5.06.2010 (sobota) godzina 21:00)
[ Dodano: 09-06-2010, 18:23 ]
Gratulacje dla całego zespołu. Jesteście wielcy. Naprawdę jesteśmy wspaniałym narodem i mamy bardzo zdolnych ludzi, tylko polityków od rzeczy.
Jeszcze raz Wszystkim Gratuluje 3 miejsca.
Szczere gratulacje chłopaki. Mam nadzieje że ten sukces pomorze w waszych karierach w NASA.
i liczę na jakąś szerszą relacje, "z ciekawostkami".
Na początek:
http://news.astronet.pl/news.cgi?6506
W imieniu drużyny Magmy chciałbym podziękować wszystkim, którzy kibicowali nam w czasie zawodów! Świadomość, że w Polsce tyle osób jest z nami myślami i trzyma za nas kciuki, dodawała nam sił i zachęcała do podwojenia wysiłków - czego rezultatem miejsce na podium zawodów URC 2010. Za wsparcie od Was - jeszcze raz dziękujemy!
Relacja z wyjazdu oczywiście się pojawi, jak tylko skończę sesję
Gratuluję zdobycia bardzo dobrego trzeciego miejsca w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie zaowocuje i w przyszłym roku nie dacie szans innym ekipom w walce o pierwsze miejsce. Żałuję tylko, że z powodów technicznych (brak dostępu do internetu przez kilkanaście dni) nie mogłem na żywo śledzić rywalizacji na pustyni w Utach. Sam pomysł internetowej relacji na żywo jest dobry i będzie w przyszłości kontynuowany.
Po prześledzeniu relacji z tegorocznych zawodów URC moją uwagę przykuła jedna z konkurencji polegająca na wetknięciu wtyczki do gniazda za pomocą łazika wyposażonego w ramię zakończone chwytakiem. Nie widziałem samej konkurencji, lecz dręczy mnie jedno pytanie. Czy jest już opracowany i stosowany w praktyce standard wtyczek i gniazd umożliwiający zdalne i bezproblemowe ich łączenie przez autonomiczne roboty takie jak łaziki marsjańskie. Jeśli nie, to warto się tym zająć. Czasami przez przypadek niektóre rozwiązania (i to nie zawsze te najlepsze) stają się powszechnie stosowanymi standardami. Poza tym mogą one znaleźć zastosowanie w Bazie Marsjańskiej, która będzie przygotowywana właśnie przez automaty na długo przez przybyciem załogi.
Drugim problemem do rozwiązania jaki mi przyszedł do głowy to w pełni zautomatyzowane łączenie przewodów.
Trzeci to panel kontrolno-sterujący dla łazików oraz innych pojazdów i urządzeń bazy. Z takiego panelu byłaby możliwość odczytania najważniejszych danych o stanie urządzenia oraz podjęcia czynności diagnostycznych i prostych naprawczych bez konieczności „zaglądania pod maskę”.
Po sprecyzowaniu założeń, tematem można spróbować zainteresować studentów kilku politechnik. Najlepsze rozwiązania można będzie zaprezentować na następnych turniejach URC, nawet poza konkursem. Jest cień szansy, że wzbudzą zainteresowanie ludzi z NASA.
Fajny filmik prezentujący pojazd latający, który mimo małych rozmiarów ma naprawdę ogromne możliwości. Oceńcie sami. Niektóre rozwiązania można by zastosować w łazikach.
http://vimeo.com/7316468